Materiał Partnera

Jakie normy musi spełnić profesjonalne wyposażenie laboratoryjne?

Jakie normy musi spełnić profesjonalne wyposażenie laboratoryjne?

Aby laboratorium badawcze uzyskiwało dokładne i rzetelne pomiary, konieczne jest wykorzystywanie przez nie wysokiej jakości urządzeń. O ich wyborze nigdy nie decyduje przypadek, bowiem tego typu narzędzia podlegają prawnym obostrzeniom i zanim trafią na rynek, są sprawdzane w specjalnych jednostkach wzorcujących. Jakie ogólne zasady musi spełnić profesjonalny sprzęt laboratoryjny, aby gwarantował uzyskiwanie miarodajnych rezultatów?

Legalizacja przez właściwe organy

Proces legalizacji obejmuje poświadczenie przez dedykowany temu celowi organ, że przyrządy spełniają wymagania dotyczące przepisów metrologicznych, czyli gwarantują dokładność pomiarów. Normy te są określane zarówno przez międzynarodowe jak i krajowe organizacje, w Polsce zaś jednostką tą jest Główny Urząd Miar z siedzibą zlokalizowaną w Warszawie. Procesowi legalizacji podlegają przyrządy pomiarowe, które zostały wymienione w rozporządzeniu wydanym w dniu 13 kwietnia 2017 roku przez Ministra Rozwoju i Finansów, a do grupy tej zaliczane są przede wszystkim urządzenia mierzące natężenie dźwięku, niektóre typy odważników, a także automatyczne wagi.

Normy przedmiotowe

Wyposażenie laboratoryjne służące do pomiarów, musi charakteryzować się dokładnością, która wyznaczana jest przez tzw. normy przedmiotowe, w zakresie których uzyskiwane rezultaty są rzetelne i gwarantują dokładność rezultatów. Laboratoria pewne odchylenia parametrów mogą ustalać samodzielnie, choć konieczne jest, aby urządzenia były regularnie sprawdzane przed oraz po pomiarach, na etapie eksploatacji, a także po różnego rodzaju naprawach i serwisowaniu wykonywanym przez wyspecjalizowane w tym zakresie firmy.

Wysoka jakość wykonania

Niepisaną zasadą, którą ma spełniać wyposażenie laboratoryjne, jest jego wysoka jakość wykonania, co bezpośrednio przekłada się na sprawność i rzetelność działania jednostki badawczo-pomiarowej. Stąd też osoby, które zajmują się wyposażeniem nowych laboratoriów, preferują korzystanie z oferty sprawdzonych przedsiębiorstw, które zajmują się stricte tą formą działalności. Takim podmiotem jest znana w środowisku firma Elkar z woj. małopolskiego, działająca na rynku od 1994 roku. Zajmuje się ona zaopatrywaniem laboratoriów w wysokiej jakości sprzęt, produkowany dzięki nowoczesnym metodom na zaawansowanych frezarkach CNC oraz drukarkach 3D. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie niezawodnego sprzętu laboratoryjnego, który doskonale spełnia swą funkcję w jednostkach pomiarowo-badawczych, niezależnie od branży dla której wykonywane są badania.   

Opracowanie:
Kęty, Młynek 38
tel. 607 171 271
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz