Artykuł sponsorowany

Szerokie zastosowanie technorattanu

Szerokie zastosowanie technorattanu

Ogrodowe meble z technorattanu z sezonu na sezon zyskują w naszym kraju coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego, skoro dzięki nim zmienić możemy swój taras w elegancki salon albo jadalnię. Ale z syntetycznego odpowiednika rattanu wytwarza się również inne przedmioty, które – tak jak meble – wyróżnia zarówno atrakcyjny wygląd, jak i funkcjonalność oraz trwałość.

Technorattan, nazywany też rattanem syntetycznym, to tworzywo sztuczne, produkowane z wysokiej jakości polietylenu albo poliuretanu. Wzór stanowi tu rattan naturalny, czyli włókna pozyskiwane z długich pnączy azjatyckich palm rotangowych. Jak podkreśla przedstawiciel firmy Ztechnorattanu.pl:

Proces wytwarzania przedmiotów z syntetycznego rattanu jest bardzo podobny jak w przypadku rattanu naturalnego. Sztuczne włókna również wyplatamy ręcznie na metalowych stelażach.

Do czego wykorzystuje się technorattan?

Z naturalnego rattanu od stuleci produkowano przede wszystkim meble i podobnie wygląda dzisiaj sytuacja z rattanem syntetycznym. Jednak to właśnie technorattan o wiele lepiej nadaje się do wytwarzania z niego mebli ogrodowych i tarasowych. Dlaczego? Ponieważ w odróżnieniu od naturalnego materiału jest o wiele bardziej odporny na niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Nie nasiąka wodą i nie pleśnieje, nie odbarwia się i nie odkształca na słońcu, a na mrozie nie popęka. Dlatego tyle widzimy dziś kanap, sof, foteli i krzeseł z rattanu syntetycznego, wystawianych na tarasy i do ogrodów.

Jednak z technorattanu wykonuje się również inne przedmioty. Jakie? Bujane kosze ogrodowe, hamaki i huśtawki, a także skrzynki, donice i różnego rodzaju artykuły dekoracyjne. Materiał ten nadaje się też do wypełniania frontów meblowych oraz do tworzenia osłon (na przykład na balkonach i tarasach). Można przy tym dostrzec tendencję, że coraz częściej pojawiają się technorattanowe produkty przeznaczone do wnętrz – zarówno domowych, jak i komercyjnych (do kawiarni i restauracji, hoteli i pensjonatów). Syntetyczny rattan łączony jest tam często z innymi materiałami, takimi jak szkło, stal czy aluminium.

Technorattan jest materiałem niezwykle uniwersalnym. A dzięki swojej odporności nie tylko na kaprysy pogody, ale także na uszkodzenia mechaniczne, zniesie wiele lat intensywnego użytkowania. Dlatego należy spodziewać się, że z czasem technorattanowych przedmiotów będzie pojawiać się wokół nas coraz więcej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz