Jakie są wady i zalety drewnianych mebli ogrodowych?

Jakie są wady i zalety drewnianych mebli ogrodowych?

Drewniane meble ogrodowe mają wielu zwolenników i są chętnie wybierane jako wyposażenie ogrodów w różnym stylu. Zastanawiasz się, czy takie meble nie tylko dobrze wyglądają, ale także czy są trwałe? Poznaj plusy i minusy mebli ogrodowych wykonanych z drewna. Sprawdź, na jaki gatunek drewna warto szczególnie zwrócić uwagę i co zrobić, by cieszyć się drewnianymi meblami przez wiele sezonów.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie są zalety mebli ogrodowych z drewna?

Jeśli zależy nam na trwałości, meble ogrodowe drewniane to całkiem dobry wybór. Właściwie zabezpieczone przetrwają przez długi czas. Meble z drewna dają szerokie pole do popisu pod względem aranżacji. Świetnie komponują się z zielenią ogrodów w różnym stylu. W zależności od wyglądu mogą dodać elegancji lub sielskiego klimatu. Pasują zarówno do elementów naturalnych, jak i wykonanych z metalu, plastiku czy szkła. Drewniane meble ogrodowe cenione są za uniwersalność, można ustawić je na różnego rodzaju podłożu. Są stosunkowo ciężkie, więc stabilne i wygodne do siedzenia. Naturalny materiał nie powoduje alergii.

Jakie są wady drewnianych mebli ogrodowych?

Drewniane meble to nie najlepszy wybór dla osób, które nie mają czasu na pielęgnację. Drewno jest dość wymagające i jeśli nie zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem wilgoci, deszczu czy słońca, szybko się zniszczą. Właściwa impregnacja zagwarantuje, że drewniane meble ogrodowe zachowają swoje właściwości i wygląd na długi czas. Niektóre osoby nie decydują się na zakup drewnianych mebli ze względu na ich wagę. Są stabilne, ale ciężkie, co sprawia, że codzienne użytkowanie może być kłopotliwe i mało komfortowe, szczególnie dla osób starszych.

Jakie drewno jest najlepsze na meble ogrodowe?

W sklepach znajdziesz szeroki wybór mebli wykonanych z drewna różnego gatunku. Jeśli zależy nam na trwałości, możemy zdecydować się na meble z drewna egzotycznego. Właściwie impregnowane posłużą latami. Najbardziej polecany jest teak, który jest wyjątkowo odporny. Wśród właścicieli ogrodów znajdziemy również zwolenników drewna krajowego. Meble sosnowe, dębowe, brzozowe czy bukowe są jednak mniej wytrzymałe i bardziej wymagające.

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe z drewna?

Drewniane meble ogrodowe należy koniecznie zabezpieczyć. Odpowiednią ochronę mogą zapewnić oleje, lakiery lub impregnaty.

Olejowanie

Olejowanie drewna to świetna metoda zabezpieczenia mebla przed działaniem wilgoci. Mimo że wielu producentów mebli ogrodowych zabezpiecza już swoje produkty w ten sposób, warto ponownie wykonać zabieg. Najlepiej poszukać oleju, który w swoim składzie zawiera także substancje grzybobójcze. Olejowanie sprawia, że drewno nabiera intensywniejszej barwy.

Zabezpieczenie impregnatem

Nałożenie impregnatu niezbędne jest przede wszystkim w przypadku mebli wykonanych z drewna krajowego. Meble egzotyczne nie potrzebują takiego zabezpieczenia, wystarczającą ochronę zapewni im nawet samo olejowanie. Warto wybierać meble ogrodowe już zaimpregnowane w profesjonalny sposób przez producenta. Będziemy mieć wówczas pewność, że są dobrze zabezpieczone. Samodzielnie możemy powtarzać impregnację co roku.

Lakierowanie

Zaimpregnowane meble ogrodowe z drewna warto dodatkowo zabezpieczyć lakierem. W zależności od wybranego produktu wykończenie może być błyszczące lub matowe, kolorowe lub bezbarwne. Należy jednak mieć na uwadze, że z biegiem czasu nawet wysokiej jakości lakier zacznie się łuszczyć. Jeśli dojdzie do zniszczenia lakierowanej warstwy, należy ją dokładnie usunąć i dopiero wtedy położyć nową.

Przeczytaj, jaki fotel ogrodowy kupić

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz