Materiał Partnera

System fotowoltaiczny on-grid, czy też off-grid?

System fotowoltaiczny on-grid, czy też off-grid?

Budownictwo pasywne w Polsce, które opiera się na energooszczędności oraz technologiach energii odnawialnej oraz przyjaznej środowisku, wykorzystuje między innymi fotowoltaikę. Ta dzisiaj może wykonana zostać zarówno w systemie on-grid, jak i off-grid. Sprawdź, które rozwiązanie jest dla Twojego domu bardziej opłacalne, i czym różnią się oba rozwiązania.

System on-grid

System fotowoltaiczny on-grid to nic innego, jak instalacja paneli fotowoltaicznych, która koreluje z siecią elektryczną, przyłączoną do danego dostawcy. W takiej opcji dom jest zasilany zatem energią słoneczną, a wszystkie niedobory realizowane są na podstawie dostaw prądu od zewnętrznego podmiotu. Nadwyżki energii z paneli słonecznych, mogą zostać zaś „sprzedane” danemu operatorowi.

W przypadku tego rozwiązania warto pamiętać o zmianie postanowień umowy z dostawcą energii elektrycznej. Mowa o zmianie ilości zamawianej mocy elektrycznej. Jeśli tego nie zmienimy, będziemy płacić również za niewykorzystaną energię, co jej marnotrawstwem. Pełną oszczędność zapewni Ci zatem system on-grid, nowa moc zamówiona u dostawcy, a także zamontowane baterie kompensujące moc bierną.

Budowa systemu on-grid: System on-grid składa się z paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych lub polikrystalicznych, z inwertera, liczników produkcji i zużycia prądu, oraz z przyłączeń do sieci publicznej, wraz z odpowiednimi zabezpieczeniami. Coraz częściej cała instalacja działa również w nowoczesnym środowisku oprogramowania SmartDOM!

System off-grid

Jeśli chodzi o system off-grid, warto wiedzieć, że to rozwiązanie całkowicie uniezależniające dany budynek od dostaw prądu od zewnętrznego dostawcy. Często realizowany jest zatem przez osoby stawiające na wysoki poziom oszczędności i proekologiczności, czy też przez właścicieli domków letniskowych, oraz ośrodków wczasowych składających się z obiektów wykorzystywanych głównie latem. Wielokrotnie system ten jest znaczenie bardziej zaawansowany od tego pierwszego, ale też jest droższy. Nie ma również możliwości przy jego budowie na odsprzedaż nadwyżek energetycznych, dlatego zawsze warto dokładnie zaplanować całą inwestycję i planowane zużycie energii. Pomagają w tym zaś takie doświadczone firmy wdrożeniowe, jak IMCentrum Ireneusza Maszoty, które zajmują się szeroko pojętymi pracami elektroenergetycznymi na zlecenia klientów indywidualnych, biznesowych, czy publicznych.

Jeśli chodzi zaś o budowę systemu off-grid, składa się on z: modułów fotowoltaicznych, regulatorów ładowania, inwerterów, akumulatorów, a także często dodatkowych generatorów. Istotne są również solidne zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i najwyższej jakości instalacje odgromowe. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz