Artykuł sponsorowany

Funkcja i charakterystyka stacji transformatorowych

Funkcja i charakterystyka stacji transformatorowych

Zespół urządzeń rozdzielających energię elektryczną to stacja transformatorowa. Najczęściej są to stacje, które dostarczają prąd odbiorcom końcowym z sieci średniego napięcia, to jest przekształcają, czyli transformują prąd średniego napięcia na prąd o niskim napięciu, który przesyłany jest do indywidualnych domów i mieszkań. Urządzenia te znajdują się w jednym pomieszczeniu lub na wspólnej konstrukcji i uzupełnione są o urządzenia pomocnicze.

Gdzie i jakie stacje transformatorowe stosuje się w różnych sytuacjach?

Stacje transformatorowe i transformatory umieszcza się wszędzie tam, gdzie trzeba dopasować parametry zasilania do parametrów odbiornika. Umożliwiają one przesyłanie energii elektrycznej na dużych odległościach. W Polsce istnieje wiele firm produkujących prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn. Z kolei firma Senerga Serwis zajmuje się montażem i instalowaniem takich stacji w różnych punktach sieci średniego napięcia.  

Warunki pracy stacji mogą się różnić wartościami prądów, charakterem łączonych obwodów, poziomem przepięć, a także warunkami zewnętrznymi takimi jak nasłonecznienie czy zanieczyszczenie. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, a przede wszystkim charakter krajowej sieci elektroenergetycznej SN instaluje się je najczęściej w sieci 15 lub 20 kV. Niestety są one narażone na awarie, a to wpływa na ich budowę i wyposażenie. Dlatego występuje wiele rodzajów stacji transformatorowych w zależności od ich budowy, a także lokalizacji:

  • prefabrykowane, małogabarytowe (wlicza się do nich złącza kablowe SN);

  • napowietrzne, czyli instalowane na słupach betonowych – są to rozwiązania stare, obecnie stosowane jako tymczasowe, na budowach;

  • wnętrzowe, w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej;

  • przewoźne, stosowane w przypadku awarii stacji stacjonarnej, a także jako zasilanie tymczasowe w przemyśle;

Wśród prefabrykowanych stacji transformatorowych można spotkać w zależności od posadowienia stacje naziemne, częściowo zagłębione albo podziemne, ze względu na rodzaj obudowy: w obudowie metalowej, lub betonowej, oraz ze względu na rodzaj obsługi: z obsługą wewnętrzną (korytarz obsługi), lub od zewnątrz (po otwarciu drzwi).

Rola stacji transformatorowych i ich właściwa eksploatacja

Zgodnie z Prawem Energetycznym projektowanie, wykonanie oraz użytkowanie urządzeń, sieci i instalacji elektroenergetycznych, czyli między innymi montaż stacji transformatorowych, winny zapewniać racjonalne i oszczędne zużycie energii, a także zapewniać niezawodne współdziałanie z siecią, bezpieczeństwo obsługi i otoczenia i zgodność z przepisami innych ustaw. W celu spełnienia tych warunków, każdy obiekt, zarówno nowy, jak i modernizowany, musi zostać poddany badaniom potwierdzającym zadeklarowane właściwości techniczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz