Artykuł sponsorowany

Świeżość warzyw i owoców - dlaczego ma znaczenie?

Świeżość warzyw i owoców - dlaczego ma znaczenie?

Codzienne spożywanie świeżych warzyw i owoców ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Wraz z naturalnymi produktami dostarczamy organizmowi bezcennych witamin, których nie może sam wyprodukować. Są one niezbędne w wielu procesach fizjologicznych, podobnie jak różne pierwiastki i związki mineralne. Aby owoce i warzywa były dostarczały ich jak najwięcej, powinny być świeże.

Wartości odżywcze warzyw i owoców

O znaczeniu warzyw i owoców w codziennej diecie wiedzą nawet małe dzieci, które już w przedszkolu poznają wartość jabłek, marchewki czy buraków. Do spożywania płodów natury zachęcają też rozmaite kampanie, w których dietetycy zalecają włączenie do codziennego menu pięciu porcji owoców i warzyw w postaci surówek, sałatek czy smoothie i soków. Przykładowo, zgodnie z danymi Forum Profilaktyki stosowanie się do zaleceń korzystnie wpływa na zmniejszenie ryzyka występowania wielu chorób. Dotyczy to między innymi występowania problemów sercowo-naczyniowych czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc u palaczy. Z badań wynika, że „każda dodatkowa porcja w diecie zmniejsza ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych o 4%, a udaru mózgu o 5%. (…) Źródłem tych witamin powinny być naturalne produkty pokarmowe [1].

Przechowywanie warzyw i owoców a utrata ich wartości

Dietetycy i lekarze różnych specjalności podkreślają znaczenie świeżych warzyw i owoców w diecie, ale znacznie rzadziej akcentują fakt, że niewłaściwe przechowywanie produktów naturalnych prowadzi do ich starzenia i znacznej utraty wartości odżywczych. Co ciekawsze, spadek ten dotyczy zarówno produktów świeżych, jak i mrożonych. Przykładowo, zielony groszek traci około 50% zawartości witaminy C w ciągu pierwszych 24 do 48 godzin po zbiorze. Świeży groch, zielona fasolka, marchew czy szpinak po kilku dniach tracą około 15% beta-karotenu.

Jednym z czynników, który wpływa na degradację wielu cennych związków odżywczych, jest „odcięcie” owoców i warzyw od ich naturalnego środowiska. Pomimo zbioru nadal są one żywymi częściami roślin, które zostały pozbawione dostępu do światła czy wody. Straty poprzez rozpad niektórych substancji powoduje zarówno bardzo słabe, jak i zbyt silne oświetlenie. Podobnie oddziałują na produkty poziom wilgoci czy temperatura otoczenia.  Jeśli nie są odpowiednie, sprzyjają rozwojowi procesów gnilnych i produkcji toksycznych substancji czy groźnych drobnoustrojów.

Jak prawidłowo przechowywać warzywa i owoce?

Przechowywanie warzyw i owoców wymaga stworzenia im specjalnych warunków. Firmy takie jak Golden Friuts, które specjalizują się w dystrybucji świeżych produktów z tej grupy, są też fachowcami od technologii przechowywania. Pozwalają na to odpowiednio wyposażone magazyny, w których montuje się systemy wentylacji chłodzenia i nagrzewania oraz urządzenia do precyzyjnej kontroli parametrów środowiskowych. W efekcie sprzedawane produkty zachowują nie tylko wartości odżywcze, ale też soczystość, jędrność i aromat. Mają one duże znaczenie dla smaku przyrządzanych z nich potraw oraz korzystnie wpływają na apetyt i zapewniają przyjemność jedzenia. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz