Co zrobić z agrestu? Smaczne przepisy i niezwykłe właściwości owocu

Co zrobić z agrestu? Smaczne przepisy i niezwykłe właściwości owocu

Choć w ostatnich latach stracił na popularności na rzecz malin czy borówek amerykańskich, to agrest wciąż stanowi ceniony wakacyjny przysmak. Nieco kwaskowy, ale nadal bardzo smaczny jest wypełniony składnikami odżywczymi oraz witaminami. Sprawdź, dlaczego warto włączyć go do swojej codziennej diety. Dowiedz się, jak wykorzystać w pełni sezon na te letnie owoce. Zainspiruj się naszymi sprawdzonymi przepisami z agrestem w roli głównej.   

Strony www Strony www

Dlaczego warto jeść agrest?

Obok arbuza czy truskawek uznawany jest za jedną z najważniejszych letnich i zdrowych przekąsek. Jego lekko kwaskowaty smak potrafi orzeźwić nawet w najbardziej upalne dni wakacji. Winorośl Północy – bo tak kiedyś nazywano agrest pospolity, może mieć żółte, zielone i czerwone jagody. Jego krzewy owocowe są w Polsce uprawiane w przydomowych ogródkach i na działkach. 

Jakie wartości odżywcze ma agrest? Przede wszystkim jest skarbnicą wielu witamin i składników odżywczych. Owoc to świetna przekąska na surowo, która dostarcza magnez, fosfor, żelazo, miedź, kwas foliowy, potas, flawonoidy i taniny oraz witaminy z grupy B czy C i A. Uważane są przez wielu wykwalifikowanych dietetyków za jedne z najzdrowszych owoców. Mają również ogromne zastosowanie w kuchni.

Zastanawiasz się, ile kalorii ma agrest? 100 gram produktu to tylko 41 kcal, dlatego stanowi świetną przekąskę dla osób na diecie. Zawiera również wiele błonnika pokarmowego, ale nie należy zapominać o jego działaniu pobudzającym apetyt. 

Do najważniejszych właściwości agrestu należą również:

  • zapobieganie miażdżycy i chorobom serca, poprzez obniżenie poziomu cholesterolu oraz zmniejszenie ciśnienia tętniczego;  
  • wspomaganie układu nerwowego, łagodzenie objawów stresu oraz poprawa koncentracji i pamięci;
  • zwalczanie zaparć i usprawnianie procesów trawiennych;
  • przywrócenie sprawności stawom oraz mineralizacja kości i zębów;
  • ulga dla zmęczonych oczu, dzięki zawartości luteiny (stanowi naturalny filtr ochronny dla wzroku) w owocach agrestu;
  • usuwanie toksyn poprzez moczopędne działanie;
  • przeciwdziałanie zakwaszeniu organizmu;
  • poprawa wyglądu skóry i szerokie zastosowanie w kosmetyce.

Co się robi z agrestu? Najsmaczniejsze propozycje

Domowy dżem agrestowy

Choć na półkach sklepów spożywczych możemy znaleźć wszelkie konfitury czy soki z różnych egzotycznych i sezonowych owoców, to warto wykorzystać domowe sposoby na ich stworzenie. Są łatwe w przygotowaniu, nie wymagają wiele czasu i mają prosty skład. Wśród różnorodnych przetworów z agrestu ogromną popularnością cieszy się dżem. Do jego przyrządzenia wystarczy:

  • 1 kg cukru;
  • 1,5 kg agrestu prawie dojrzałego (np. wariant czerwony).

Aby przygotować własną przekąskę, wystarczy umyć jagody oraz odłożyć z całości 1/3. Większość należy teraz zmiażdżyć np. widelcem i połączyć z cukrem. Taką miazgę zagotowujemy i zdejmujemy z niej szumowiny. Na koniec do przetworu dosypujemy pozostałe owoce oraz ponownie doprowadzamy do wrzenia. Tak przygotowany agrestowy dżem przekładamy do słoików i mocno zakręcamy.

dżem agrestowy

Proste ciasto agrestowe

Do sprawdzonych przepisów z agrestem w roli głównej należą przeróżne placki oraz wypieki. Wśród naszych propozycji przedstawiamy ciasto owocowe z kruszonką, do którego stworzenia potrzebujemy następujących składników:

  • 200 g masła (najlepiej w temperaturze pokojowej)
  • 300 g mąki pszennej;
  • 0,5 opakowania cukru wanilinowego;
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia;
  • 10 łyżek cukru lub innego słodziku;
  • 500 gramów jagód agrestu.

Z powyższych elementów przygotujemy kruszonkę oraz nadzienie. Wyrobienie ciasta rozpoczynamy od wsypania mąki oraz proszku do pieczenia do miski i roztarciu w suchych składnikach miękkiego masła. Na koniec dodajemy oba cukry (wanilinowy oraz 5 łyżek słodziku) i tworzymy z gotowej całości kruszonkę.

W następnym etapie pół stworzonej masy rozsypujemy w wyłożonej papierem do pieczenia formie i podpiekamy w piekarniku przez 15 minut w temperaturze 180 stopni. Na wyjęte z piekarnika ciasto rozkładamy owoce i posypujemy je cukrem oraz pozostałą kruszonką. Ciasto z agrestem ponownie pieczemy przez ok. 35 minut aż do uzyskania złotego koloru. Całość po wystygnięciu można oprószyć cukrem pudrem.     

Ciasto z agrestem

Sezon na agrest warto wykorzystać, tworząc zarówno słodkie przekąski oraz napoje (kompoty, lemoniady czy lody i zdrowe sorbety), jak i potrawy wytrawne np. sałatki, zupy czy nawet sos do mięs. Kulinarnych możliwości jest wiele, a jeszcze więcej wartościowych korzyści dla zdrowia.  

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz