Artykuł sponsorowany

Suszona tarcica dębowa i bukowa – klasy oraz zastosowanie

Suszona tarcica dębowa i bukowa – klasy oraz zastosowanie

Tarcia według polskich norm dzielona jest na deski, bale, listwy, łaty, krawędziaki oraz bale. Mogą to być zatem nieobrzynane oraz obrobione materiały do dalszego przetwórstwa – meblarskiego, wnętrzarskiego czy też budowlanego. W naszym kraju najpopularniejszymi gatunkami tarcicy jest ta suszona z drewna dębowego oraz bukowego. Występuje ona w różnych klasach oraz grubościach.

Specyfikacja popularnej tarcicy dębowej i bukowej

Suszona tarcica dębowa i bukowa może być produkowana w różnych klasach, a także grubościach. Ważnym parametrem weryfikowanym przed zakupem jest również stopień wilgotności oraz to, czy produkt posiada certyfikat FSC 100%. Przyznawany jest on tylko tym producentom tarcicy, którzy pobierają swoje materiały do obróbki wyłącznie z lasów certyfikowanych w systemie FSC. Jest to zatem branżowe potwierdzenie najwyższej jakości. Na nią wskazuje również odpowiednia obróbka fitosanitarna drewna, czyli poddawanie go procesom eliminującym ze struktury wszystkie mikroorganizmy wraz z formami przetrwalnikowymi.

Jeśli chodzi zaś o wspomniane klasy, tarcicę można dostać w odmianach I, II, III, MIX, STELAŻ, FT, BKL, KR, a także MIX, NPW. Ciekawą propozycją najlepszych tartaków jest tarcica stelażowa, która przygotowana została bezpośrednio dla zamówień przeznaczonych głównie do produkcji stelaży mebli tapicerowanych. Znacznie ogranicza to ich producentom koszty, które musieliby ponieść przy zakupie zwykłej tarcicy konstrukcyjnej. Jaką zaś grubość i wilgotność oferują firmy sprzedające tarcicę dębową i bukową?

Tarcia z buku i dębu występuje przede wszystkim o 8-12% stopniu wilgotność. Spotkać można jednak produkty 15-procentowe. Grubość to zaś 26, 28, 32, 38, 45, 50, 55, 60, 65, 70 mm dla tarcic bukowej naturalnej oraz 26, 32, 38, 50 mm dla tarcicy dębowej krajowej. Niestandardowe wymiary na zamówienie przygotowują zaś tacy producenci jak firma MGJ, która stawia przede wszystkim na najwyższą jakość proponowanych wyrobów.

Od tarcicy stelażowej, po tarcicę twardzielową

Prócz tarcicy stelażowej oraz nieobrzynanej, najlepsze firmy są w stanie zapewnić klientom również tarcicę twardzielową oraz bezklasową:

  • tarcica twardzielowa (FT) to naturalna lub parzona tarcica bukowa ze zdrową fałszywą twardzielą, która jest świetną alternatywą dla tarcicy stelażowej, cechuje się ona częściowym obrobieniem oraz czystym materiałem po bokach;
  • tarcia bezklasowa zawiera zaś niższej jakości tarcicę szeroką, która ze względu na ilość wad nie kwalifikuje się do klasy III, w jej składzie znaleźć można też lepszej jakości tarcicę wąską z odkryciami poniżej 10 cm.

Zastosowanie tarcicy dębowej i bukowej

Tarcica dębowe i bukowa wyróżnia się bardzo szerokim zastosowaniem. Zamawiają ją zarówno producenci meblarscy, pracownie stolarskie, ekipy budowlane, jak i też firmy produkujące różnego rodzaju elementy ozdobne i zabawki. Najczęściej z suszonej tarcicy dębowej oraz bukowej produkuje się jednak schody, krzesła, ramy okienne, ekskluzywne oraz rustykalne meble skrzyniowe, a także elementy mebli tapicerowanych. Materiał z dębu i buku świetnie nadaje się też na płyty klejone, sanki oraz trumny. Zastosowanie tarcicy suszonej jest zatem bardzo szerokie. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz