Materiał Partnera

O czym powinniśmy wiedzieć, wybierając drewno opałowe?

O czym powinniśmy wiedzieć, wybierając drewno opałowe?

Decydując się na montaż systemu centralnego ogrzewania w naszym domu, musimy również podjąć bardzo trudną decyzję dotyczącą odpowiedniego kotła oraz paliwa, które zastosujemy do ogrzania pomieszczeń, które się w nim znajdują. Jednym z najlepszych oraz najczęściej stosowanych rozwiązań jest użycie drewna opałowego, które jest nie tylko bardzo ekologiczne ale  również i bardzo ekonomiczne.

Czym jest drewno opałowe?

Mianem drewna opałowego określa się po prostu materiał pochodzący z drzew w postaci drewna ciętego lub rozłupywanego, które powszechnie stosuje się do palenia w kotłach centralnego ogrzewania oraz ewentualnie kominkach. W przypadku pieców z zamkniętą komorą spalania drewno to może być zarówno liściaste jak i iglaste (które mocno strzela ze względu na dużą ilość żywicy przez co nie warto go stosować w kominkach).

Najpopularniejsze rodzaje drewna opałowego

Spośród wszystkich gatunków drzew, jakie mamy w naszych lasach, największą popularnością cieszą jako drewno opałowe cieszą się:

  • Brzoza - Jest to gatunek drzewa, które podczas spalania wydziela spokojny płomień i należy do jednego z najbardziej ekologicznych rozwiązań, ponieważ brzoza nie wydziela sporych ilości dymu jak również i innych szkodliwych substancji, które mogą mieć zły wpływ na nasze zdrowie oraz otaczające nas środowisko naturalne. Kolejną zaletą brzozy są również bardzo dobre właściwości, jeżeli chodzi o jej wysychanie, w związku z czym możemy drewno z niej stosować zarówno jako rozpałkę jak i sam opał.

  • Dąb - Bardzo kaloryczne oraz posiadające dużą gęstość drewno opałowe, które możemy uznać za świetne rozwiązanie nie tylko w kwestii wydajności (ponieważ długo się pali i utrzymuje ciepło) jak również i tego, że ponieważ podczas spalania dąb wydziela bardzo charakterystyczne, przyjemne dla nas zapachy.

  • Jesion - Jest to również bardzo gęsty gatunek drzewa, dzięki czemu idealnie nadaje się do palenia w kotłach centralnego ogrzewania. Daje on długo otrzymujące się ciepło a jego niewątpliwymi zaletami jest szybkie schnięcie oraz stosunkowo łatwe rozdzielanie od siebie pojedynczych kawałków drzewa poprzez rozłupywanie go.

  • Buk - Kolejny już po drewnie dębowym oraz jesionowym rodzaj bardzo gęstego i kalorycznego drzewa, dzięki któremu uzyskamy pożądane ciepło w naszym domu na dłuższy czas. Cechą charakterystyczną buku jest jego cienka kora.

  • Świerk - Jeden z gatunków drzewa iglastego, które posiada bardzo dużą ilość żywicy. Idealnie sprawdzi się w zamkniętych kotłach, posiada bardzo dobrą wartość energetyczną oraz szybko wysycha, zaś podczas spalania wydziela bardzo przyjemne aromaty.

Dlaczego warto stosować drewno opałowe?

Przeglądając wszystkie rodzaje materiałów opałowych to właśnie drewno jest bardzo dobrym wyborem i posiada ono szereg zalet takich jak:

  • Jest to źródło odnawialnego materiału opałowego

  • Stosunkowo niska cena w porównaniu z innymi materiałami opałowymi

  • Szeroki wybór jeżeli chodzi o gatunki drewna

  • Rozwiązanie pro ekologiczne.

Skąd wziąć drewno na opał?                                 

Bardzo bogatą ofertę jeżeli chodzi nie tylko o drewno opałowe, ale również i inne produkty związane z tym materiałem posiada firma Drewer PHU.

Opracowanie:
Osiek 180
tel. 602 693 067
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz