Materiał Partnera

Stylistka paznokci – co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Stylistka paznokci – co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Stylistka paznokci to zawód wzbudzający coraz większe zainteresowanie. Wiele osób próbuje swoich sił, zapominając, że nawet do pozornie prostej pracy potrzebne są nie tylko umiejętności manualne, ale też obszerna wiedza i profesjonalny sprzęt. Co warto wiedzieć o zawodzie stylistki paznokci, zanim zapragnie się nią zostać? Oto historia zawodu i zakres obowiązków stylistki.

Historia zawodu

Historia stylizowania paznokci jest sprzężona z rozwojem… stomatologii! To właśnie zaadaptowanie narzędzi dentystycznych pozwoliło rozwinąć zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane na paznokciach do poziomu, który należy określić jako profesjonalny.

Na własną – nomen omen – rękę kobiety dbały o paznokcie już ponad 200 lat temu. Na przełomie XVIII i XIX wieku w modzie były paznokcie o kształcie migdała, krótkie. Barwiło się je na czerwonawy kolor przy użyciu oleju, a polerowało skrawkiem zamszu. Pierwszym profesjonalnym narzędziem do pielęgnacji paznokci był używany pierwotnie przez dentystów patyczek z drzewa pomarańczowego. W stylizacji paznokci przyrząd stosowany po dziś dzień.

Po roku 1900 rozwój stylizowania paznokci nabiera rozpędu. Kolejno kobiety zaczynają korzystać z metalowych nożyczek i pilników, barwionych pudrów i kremów, lakierów ochronnych, a wreszcie pierwszego zestawu do domowego manicure (1917 rok). Warto wiedzieć, że pierwsze lakiery do paznokci to po prostu farby do samochodów. Dalej rozwój mody także w dziedzinie paznokci wyznaczały gwiazdy Hollywood i wydaje się, że tak jest do dziś.

Stylistka paznokci – czyli kto?

Postrzeganie stylistki paznokci wyłącznie jako osoby, która bardzo wprawnie maluje paznokcie, jest spłyceniem szerokiego zagadnienia. Profesjonalna stylistka nie tylko jest wirtuozem pilnika i pędzelka. Dysponuje sporą wiedzą i umiejętnościami, które nabywa się podczas wielu godzin nauki teoretycznej i praktycznej, często inwestując wcale niemałe pieniądze. Kursy stylizacji paznokci są bardzo różne, dotyczą wielu umiejętności i mają po kilka poziomów.

Dobra stylistka paznokci musi mieć wiedzę z wielu często niepowiązanych dziedzin. Oczekujemy od niej wyczucia estetycznego, umiejętności łączenia barw i deseni, ale musi też znać budowę paznokcia oraz schorzenia, które mogą objawiać się zmianami na płytce. Stylistka paznokci może być pierwszą osobą, która uświadomi nam, że anomalie nie wynikają ze „specyficznej urody” i paznokci należy je leczyć. Kolejnym aspektem jest chemia – stylistka paznokci musi znać wpływ stosowanych przez siebie preparatów na płytkę paznokcia oraz skórę wokół, a widząc stan dłoni klientki – umieć ocenić, w jaki sposób dotychczas przebiegała pielęgnacja i umieć doradzić, jak powinno się to robić. Oprócz wiedzy dotyczącej budowy anatomicznej paznokcia stylistka musi znać zarówno w teorii, jak i w praktyce rozmaite techniki wykorzystywane na co dzień przy pracy z płytką zarówno naturalną, jak i sztuczną. Wiedzę dotyczącą wszystkich tych spraw uzyskuje się na specjalistycznych kursach (http://mmpasja.edu.pl/stylizacja-paznokci/).

Oceń artykuł (4)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz