Stwórz oryginalne meble ogrodowe z palet

Stwórz oryginalne meble ogrodowe z palet

Jeszcze nie tak dawno palety po użyciu zalegały w magazynach. Ich powtórne wykorzystanie było nie lada wyzwaniem. W ostatnich latach wszystko uległo zmianie, a palety zyskały szanse na kreatywne wykorzystanie. Meble z palet to jeden z najpopularniejszych trendów. Odkryj, jakich rozmiarów palety można zdobyć i jak stworzyć z nich idealny mebel do ogrodu.

Jakie palety wybrać ?

Przydatną informacją jest to, że palety mają różne wymiary, co zwiększa nasze możliwości i pozwala na stworzenie wielu mebli – ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia. Palety produkowane są w czterech rozmiarach:

  • 120×80×14,4 cm – to wymiary europalety (palety te są solidne i wytrzymałe);
  • 120×100×14,4 cm – ISO (angielka);
  • 80×60×14,4 cm – ½ (EUR) (sprawdzi się do budowy mniejszych konstrukcji);
  • 120×120×14,4 cm – powiększona (EUR).

Przy konstrukcji mebli mamy zatem dużo możliwości i przestrzeń do różnych kombinacji i połączeń, co sprawia, że palety transportowe są idealnym materiałem do kreatywnego wykorzystania.

Jak przygotować palety?

Jeżeli chcemy wykorzystać używane palety ogrodowe, musimy pamiętać o tym, że mogą one być lekko uszkodzone. Palety możemy również kupić w sklepie, wtedy unikniemy uszkodzeń. Wszystkie uszkodzone części takiej palety należy wymienić. Nie wszystko jednak musi być idealne. Czasami brak jednej deski może dodać meblowi wiele uroku i oryginalnego wyglądu.

Palety zbudowane są z drewna o niewygładzonej powierzchni, co może niszczyć ubrania lub zostawiać drzazgi. Dlatego warto wyszlifować powierzchnię deski.  Możesz do tego użyć papieru ściernego, ale szlifierka będzie dokładniejsza, co pozwoli na trwalsze pomalowanie deski w późniejszym etapie.

Zanim przystąpisz do malowania, wyczyść i osusz drewnianą powierzchnię. Do malowania użyj farby do drewna bądź impregnatów. W sklepach znajdziesz wiele produktów, które będą trwałe i proste do nałożenia.

Jak zrobić meble ogrodowe z palet?

Meble ogrodowe z palet są bardzo popularne. Zrobienie ich nie jest skomplikowane. Po wyschnięciu palet możesz łączyć je w dowolny sposób. To, co będzie ci potrzebne to obcęgi, śruby, wkręty, metalowe, łączniki oraz wkrętarka.

Takim sposobem zrobisz na przykład idealny leżak. Możesz uzupełnić go o miękkie poduszki i pokrowiec.  Na stworzenie takiego cuda potrzebujesz dwóch lub trzech palet. Aby skonstruować leżak z oparciem z trzeciej palety usuń część desek i przytwierdź ją do dwóch pozostałych.

Bardzo przydatnym meblem ogrodowym będzie również siedzisko ogrodowe. Możesz wykorzystać do tego małe palety – będą one idealną pufą, fotelem lub ławką. Wszystko zależy od materiałów, jakie mamy i jak kreatywnie potrafimy je wykorzystać.

Palety pozwolą również na skonstruowanie tarasu. Najlepiej wykorzystać do tego nowe palety o takich samych rozmiarach. Pamiętaj, że palety będą miały kontakt z podłożem, dlatego ważne jest, aby zabezpieczyć drewno przed gniciem. Równie istotne jest to, żeby teren, na którym chcesz zbudować taras, był wyrównany. Dobrze też jest położyć materiał, który ograniczać będzie rozwój chwastów. Chwasty, które wyrastają ze szczelin między deskami, wyglądają mało estetycznie. Dlatego warto się przed nimi skutecznie zabezpieczyć.

Meble ogrodowe zrobione z palet prezentują się oryginalnie. To jest ich duży plus. Następnym plusem jest cena. Ceny mebli ogrodowych z palet są naprawdę bardzo niskie. Wszystkie te zalety sprawiają, że meble z palet w ogrodzie to rozwiązanie warte przemyślenia, szczególnie że jeżeli dobrze je wykonasz, efekty mogą być spektakularne.

Do czego przydadzą się jeszcze palety transportowe?

Meble ogrodowe z palet drewnianych to tylko jeden z pomysłów jak można wykorzystać palety. Meble do salonu będą wyglądać równie estetycznie i oryginalnie. Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeżeli chcemy tanio zrobić łóżko do sypialni czy stolik do salonu.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz