Artykuł sponsorowany

Stan surowy otwarty i zamknięty domu - poznaj ofertę firmy budowlanej Tylda

Stan surowy otwarty i zamknięty domu - poznaj ofertę firmy budowlanej Tylda

Budowa domu oraz innych obiektów budowlanych zawsze składa się z kilku etapów prac. Etap, na którym widać największe postępy na placu budowy, określany jest jako stan surowy otwarty. Tuż po nim występuje stan surowy zamknięty. Czym są te etapy budowy, jakie prace wykonuje się w trakcie ich trwania, a także, czym różnią się one od siebie? Zobacz, co w tym zakresie oferuje firma budowlana Tylda Piotra Sokoła.

Czym jest stan surowy otwarty?

Stawianie obiektu budowlanego, w tym domu, to duże przedsięwzięcie, które w większości przypadków przeprowadzane jest etapowo. Jednym z etapów jest stan surowy otwarty, który następuje po stanie zerowym. To oznacza, że prace budowlane związane ze stanem otwartym wykonuje się, gdy zakończyliśmy już wszelkie czynności związane z wyrównaniem terenu oraz wykopaniem fundamentów. Na tym etapie prac budowlanych widać największe postępy, ponieważ jedną z czynności jest wznoszenie murów zewnętrznych. Jak tłumaczy przedstawiciel firmy Tylda:

Oprócz stawiania ścian nośnych na etapie stanu surowego otwartego buduje się komin, strop nad parterem oraz schody wewnętrzne, o ile są one murowane. Prace budowlane na tym etapie obejmują również wykonanie więźby dachowej oraz pokrycia dachowego. Czasem zdarza się, że w tym czasie gotowe są także okna dachowe i rynny.

Warto zaznaczyć, że stan surowy otwarty powinien mieć już izolację fundamentów, a także częściowo stworzoną instalację wodno-kanalizacyjną. Zanim rozpoczniemy pracę związane z tym etapem budowy, warto wcześniej przygotować się finansowo, ponieważ wymienione wcześniej prace niekiedy pochłaniają nawet połowę budżetu przeznaczonego na budowę domu.

Różnice między stanem surowym otwartym i zamkniętym

Obiekt budowlany znajdujący się w stanie surowym otwartym nie posiada stolarki okiennej ani drzwi wejściowych. Te elementy montuje się właśnie na etapie surowym zamkniętym. To główna różnica między tymi etapami prac budowlanych. Budynek w tym stanie zwykle ma też ścianki działowe. Dom w stanie surowym zamkniętym jest odpowiednio przygotowany na nadejście zimy, ponieważ jest właściwie zabezpieczony przed zewnętrznymi czynnikami, jakie mogłyby mieć negatywny wpływ na całą konstrukcję. Wykonanie prac do tego etapu oferuje firma budowlana Tylda Piotra Sokoła z Wodzisławia, w województwie świętokrzyskim.

Przepisy prawa budowlanego nie wyjaśniają dokładnie, czym jest stan surowy zamknięty. W związku z tym przed przystąpieniem do prac budowlanych warto uzgodnić z ekipą budowlaną, jaki będzie zakres prac. Ze względu na to, aby nie stosować dodatkowych zabezpieczeń budynku przed zimą, budowę domu powinniśmy rozpocząć wiosną, abyśmy w ciągu roku mogli doprowadzić obiekt do stanu zamkniętego. Dojście do tego stanu zajmuje zazwyczaj około 4 miesięcy. Warto też zaznaczyć, że wtedy budynek z zewnątrz wygląda, jakby był prawie skończony, aczkolwiek w środku czekają na inwestora dalsze prace. Chodzi tu przede wszystkim o rozprowadzenie instalacji oraz wykończenie domu. Z zewnątrz budynek wymaga jedynie wykonania elewacji oraz ocieplenia, jeśli to zostało przewidziane.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz