Materiał Partnera

Rodzaje prac wykończeniowych

Rodzaje prac wykończeniowych

Prace wykończeniowe zawsze stanowią pełen emocji okres poprzedzający odbiór mieszkania do użytkowania. Należy jednak pamiętać, że nie jest on wbrew powszechnym opiniom mniej wymagający. Wymaga on zarówno odpowiedniego planu pracy, ale też specjalistów o różnego rodzaju umiejętnościach i kompetencjach. Czasami w ich skład wchodzą działania, których nie utożsamiamy nawet z wykończeniami, takie jak montaż instalacji.

Założenie najważniejszych instalacji

Niektórzy w skład prac wykończeniowych wliczają budowę podstawowych instalacji. Odbywa się ona, kiedy dom znajduje się w stanie surowym. Dotyczy to utworzenie infrastruktury hydraulicznej, gazowej, elektrycznej, ogrzewania podłogowego oraz otworów wentylacyjnych.

Wylewanie posadzek i tynkowanie

Kolejnym etapem jest wylewanie podłóg i posadzek. Metoda ich wykonania jest determinowana tym czy w domu będzie zamontowane ogrzewanie podłogowe. Wówczas należy zastosować wylewki samopoziomujące. W przypadku położenia płytek ceramicznych nie będą one konieczne, ponieważ wszelkie nierówności zostaną pod nimi ukryte, tłumaczy szczegółowo pracownik firmy Nor Bud. Po podłogach przychodzi czas na tynkowanie wnętrza od wewnątrz, tak  aby w pierwszej kolejności wytynkowane zostały sufity, a następnie ściany.

Wyrównywanie powierzchni ścian

Następnie przychodzi czas na szpachlowanie oraz szlifowanie powierzchni ścian. Muszą one być gładkie pod malowanie lub położenie tapet. Czasami nie jest ono konieczne, np. w takich pomieszczeniach jak kuchni i łazienki, kiedy ściany zostają wyłożone kafelkami. Ozdabianie ścian jest jedną z ostatnich, kosmetycznych prac wykończeniowych decydujących o wizualnym charakterze mieszkania.

Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych

W zależności od projektu długotrwałe szlifowanie ścian nie musi być konieczne, jeżeli do prac wykończeniowych są wykorzystywane płyty g-k. Pozwalają one nie tylko na uzyskanie gładkiej powierzchni pod malowanie lub tapety, ale także pomagają kształtować ostateczny efekt wizualny. Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystywane są także w budowie podwieszanych sufitów. Prace wykończeniowe wymagają nie tylko staranności, ale także elastyczności i wyczucia. Często realizacja projektu wymaga pominięcia lub zmiany kolejności niektórych czynności, aby osiągnąć efekty oczekiwane przez inwestorów.

Opracowanie:
Pogórze, Dworkowa 1
tel. 574 655 730
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz