Artykuł sponsorowany

Ceramiczna czy lateksowa? Jaka farba lepiej sprawdzi się podczas malowania wnętrz?

Ceramiczna czy lateksowa? Jaka farba lepiej sprawdzi się podczas malowania wnętrz?

Malowanie to wciąż najpopularniejszy sposób estetycznego wykończenia ścian wewnętrznych. Wykorzystanie farb daje możliwość sprawnego przeprowadzenia prac remontowych. Obecnie klienci mogą wybierać wśród bardzo szerokiego asortymentu. Nie zmienia to jednak faktu, że największym zainteresowaniem cieszą się produkty ceramiczne oraz lateksowe. Z jakimi zatem informacjami na ich temat warto się zapoznać i czy o którejś z propozycji da się powiedzieć, że jest wyraźnie lepsza?

Komu przypadną do gustu farby ceramiczne?

Nowoczesne farby ceramiczne charakteryzują się przede wszystkim bardzo pożądanymi z technicznego punktu widzenia właściwościami. Zaawansowany skład, w którym można znaleźć nie tylko ceramiczne mikrokuleczki, ale także żywice epoksydowe sprawia, że produkty tego typu mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Na powierzchni ściany farba ceramiczna tworzy matową – acz idealnie gładką i antystatyczną powierzchnię. Dlatego też jest to jedna z najlepszych dostępnych obecnie propozycji dla osób zmagających się z dolegliwościami alergicznymi. Na tym jednak zalety się nie kończą.

Doświadczenia zarówno samych użytkowników, jak i specjalistów z branży jednoznacznie potwierdzają, że farby ceramiczne są wyjątkowo odporne na szorowanie. Dzięki temu ewentualne zabrudzenia nie muszą być traktowane w kategoriach poważnego problemu. Farby najczęściej stosowane są do odświeżenia ścian wewnętrznych znajdujących się w pomieszczeniach dziennych, czyli m.in. w salonach, sypialniach, korytarzach oraz pokojach dziecięcych. Jeżeli natomiast chodzi o wady, to zainteresowani zakupem klienci muszą liczyć się z tym, że jest to obecnie jeden z najdroższych produktów. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć o farbach lateksowych?

W składzie farb lateksowych również znajdują się żywice epoksydowe – choć w nieco większej ilości. Dzięki temu istnieje możliwość stworzenia nie tylko trwałej, ale przede wszystkim elastycznej powłoki odpornej na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Cechą wyróżniającą tego typu farby spośród rozwiązań konkurencyjnych są jednak ich właściwości hydrofobowe. Bez żadnych obaw można stosować je w pomieszczeniach o stale lub okresowo podniesionej wilgotności, czyli w kuchniach oraz łazienkach. Decydując się na zakup farb lateksowych, zyskuje się również pewność, że w przypadku pojawienia się zabrudzeń, ściany będzie można szorować metodą na mokro.

Co warte podkreślenia – są to farby wodorozcieńczalne, pozbawione przykrego zapachu i przyjazne dla zdrowia. Nie zawierają rozpuszczalników i można je stosować na wszystkich rodzajach podłoży – w tym także na tynkach wapiennych, gipsowych oraz cementowo-wapiennych. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy remontowej prowadzonej przez Łukasza Jankowiaka, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która z dostępnych propozycji jest lepsza. Wszystko zależy od tego, jaki efekt estetyczny chce się osiągnąć w konkretnym pomieszczeniu. Dlatego też przed zakupem warto wykonać na niewielkim odcinku ściany próbę obu farb i sprawdzić, co podoba się nam bardziej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz