Materiał Partnera

Stała współpraca przy obsłudze kadrowo-płacowej firm

Stała współpraca przy obsłudze kadrowo-płacowej firm

Wiele dzisiejszych firm korzysta z pełnych usług rachunkowo-księgowych szeroko wyspecjalizowanych biur rachunkowych, które zajmują się między innymi ewidencjonowaniem podatków na zasadach uproszczonych bądź ogólnych. Działają również na rynku podmioty, które zainteresowane są tylko i wyłącznie przekazaniem zewnętrznym specjalistom obowiązków związanych z obsługą kadrowo-płacową. Dowiedz się, kiedy najczęściej wykorzystywana jest taka opcja.

Opcja obsługi kadro-płacowej firmy

Wielokrotnie z samej stałej obsługi kadrowo-płacowej biur rachunkowych korzystają przedsiębiorstwa, które zatrudniają bardzo dużą ilość pracowników. Prace związane z obsługą ich spraw nie są dla takich podmiotów działalnością właściwą, dlatego zlecają je zewnętrznym partnerom. Dlaczego jednak nie decydują się na pełne usługi księgowo-rachunkowe? Najczęściej jest to związane z faktem ich wielkości – są to duże spółki, często skonsolidowane, które wielokrotnie zatrudniają własnych biegłych rewidentów dbających o tajemnice handlowe przedsiębiorstw. Według danych statystycznych z outsourcingowych usług zarówno kadrowo-płacowych, jak i księgowo-rachunkowych korzystają dzisiaj w znacznej większości małe oraz średnie przedsiębiorstwa usługowe, handlowe, czy przemysłowe.  Nie oznacza to jednak tego, iż w polskich realiach biznesowych, duże spółki nie powierzają swoich spraw rachunkowych wyspecjalizowanym księgowym. Takie rozwiązanie wybiera coraz więcej podmiotów, których znaczenie ekonomiczne na rynku lokalnym, krajowym i międzynarodowym jest olbrzymie. Dzisiejsze biura rachunkowe pozwalają bowiem na cyfryzację procedur księgowania, a także na długoletnie archiwizowanie dokumentacji, która zawsze jest w odpowiedni sposób zabezpieczona pod kątem wycieku danych.

Z jakim biurem rachunkowym podjąć współpracę?

Obsługa kadrowo-płacowa również związana jest z działaniami księgowymi, rachunkowymi oraz podatkowymi, dlatego należy ją powierzać biurom, które posiadają wieloletnie doświadczenie w ewidencjonowaniu ruchów gospodarczych w księgach rachunkowych, kartach podatkowych, ryczałtach ewidencjonowanych, czy też w księgach przychodów i rozchodów. Przykładem takiego partnera, który wyróżnia się szerokim wyspecjalizowaniem, wiarygodnością, terminowością, elastycznością świadczonych usług oraz doświadczeniem jest Biuro Rachunkowe MAŁGOSIA prowadzone przez Małgorzatę Jaskułowską. Podmiot ten zajmuje się zarówno księgowością pełną, jak i uproszoną, a także właśnie obsługą kadrowo-płacową. Z pełną ofertą biura rachunkowego działającego w Szczecinku warto zapoznać się na jego przejrzystej stronie internetowej! 

Zakres obowiązków obsługi kadrowo-płacowej

Zakres obowiązków przy obsłudze kadrowo-płacowej firm, zawsze jest ustalany indywidualnie z klientem w postanowieniach umowy partnerskiej. Warto jednak wiedzieć, jakie działania wykonują najlepsze biura rachunkowe na rynku. Przede wszystkim są one gotowe wypełniać wszystkie zadania związane z kadrami. Mowa o prowadzeniu akt pracowników (w tym rejestru badań lekarskich, szkoleń), ewidencji danych osobowych do ubezpieczenia społecznego, czy też spraw związanych z urlopami wypoczynkowymi, czy macierzyńskimi, zasiłkami chorobowymi, oraz delegacjami. Drugim ważnym filarem obsługi kadrowo-płacowej są wynagrodzenia. Najlepsze biura rachunkowe dbają o poprawność sporządzania umów cywilnoprawnych z pracownikami, przygotowują listy płac, naliczają premie i pensje w ramach nadgodzin, czy też zajmują się ewidencjonowaniem czasu pracy danej osoby. Istotnymi obowiązkami są również te dotyczące wszelkich rozliczeń z urzędami: ZUS, Urząd Skarbowy, PFRON.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz