Materiał Partnera

Sprzęt do pracy na wysokości

Sprzęt do pracy na wysokości
Prace na wysokościach wiążą się z bardzo dużym ryzykiem. Silniejszy podmuch wiatru, chwila nieuwagi bądź drobny błąd w sztuce wystarczą, by osoba wykonująca zadania na wysokości znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Bez wątpienia dużą rolę odgrywa tutaj również odpowiednio sprzęt. Sprawdźmy, jakie akcesoria wchodzą w skład wyposażenia zawodowego alpinisty.  

Hełm przemysłowy

Hełmy używane przez pracowników na wysokości w znaczący sposób różnią się od kasków roboczych, używanych m.in. przez budowlańców.

Przede wszystkim hełm alpinisty powinien posiadać uprząż mocującą na głowie – mówi przedstawiciel firmy BHP Duo Plus, specjalizujące się w sprzedaży sprzętu ochronnego - Uprząż powinna spełniać wymogi określone w normie EN 12492. Stwierdzają one między innymi, że uprząż musi być odporna na wysokie przeciążenia i utrzymywać się na głowie pracownika nawet po upadku z dużej wysokości.

Uprząż bezpieczeństwa

Potocznie nazywana szelkami uprząż bezpieczeństwa pełni zdecydowanie najważniejszą funkcję w wyposażeniu alpinisty. Jej zadaniem jest utrzymywanie ciężaru ciała noszącej ją osoby na linie – dzięki temu alpinista zyskuje pełną swobodę pracy, nie musi samodzielnie się asekurować podczas zwisania z dużej wysokości. Najprostsze „szelki” posiadają jeden punkt asekuracyjny, do którego przypinane są dodatkowe elementy sprzętu alpinistycznego. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w dodatkowy punkt asekuracyjny oraz pas monterski z dwiema klamrami po obu stronach.

Łączniki

Dzięki łącznikom możliwe jest swobodne przypinanie się do punktu asekuracyjnego lub innego stałego i wystarczająco mocnego punktu. Mogą być stosowane wyłącznie w celu zapobiegania upadkowi, a nie podczas jego powstrzymywania – oznacza to, że alpinista znajdujący się na wysokości może używać łącznika kiedy jest pozycja jest stabilna. Do łącznika należy wtedy zamontować amortyzator, razem tworzą one zespół łącząco-amortyzujący

Jak korzystać ze sprzętu?

Każda osoba wykonująca prace na wysokości i korzystająca ze sprzętu alpinistycznego powinna posiadać odpowiednie kwalifikacje do wykonywania swojego zawodu. Niezbędne umiejętności, w tym między innymi posługiwaniem się sprzętem, nabywa się podczas specjalistycznego kursu, zwieńczonego egzaminem państwowym. Sam sprzęt powinien spełniać wszystkie niezbędne normy i posiadać certyfikaty potwierdzające jego jakość. Każdorazowo sprzęt powinien być sprawdzany pod kątem sprawności – wykryte usterki, takie jak pęknięcia elementów, czy rozdarcia dyskwalifikują wyposażenie z użytku.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz