Artykuł sponsorowany

Sondowania statyczne. Co to takiego?

Sondowania statyczne. Co to takiego?

Każdy obiekt budowlany – bez względu na to czy jest to dom, galeria handlowa, czy lotnisko – jest osadzony na jakimś gruncie. To w dużej mierze od jego jakości i rodzaju zależy sposób projektowania i dobór materiałów budowlanych. Prawidłowa identyfikacja podłoża jest bardzo ważnym warunkiem powodzenia inwestycji. Co należy do kanonu badań geotechnicznych i czym jest sondowanie statyczne? Sprawdź!

Czym są badania geotechniczne?

Wykonanie badań geotechnicznych to często niezbędny warunek uzyskania pozwolenia na budowę domu. Nie jest to jedynie formalna konieczność – od ich wyniku zależy bezpieczeństwo przyszłych mieszkańców i trwałość budowli. Dlatego warto powierzyć ich wykonanie w ręce doświadczonych specjalistów.

„Do podstawowych form diagnostyki geotechnicznej zalicza się badania makroskopowe, wykopy badawcze, wiercenia i badania przy użyciu sond. Kompleksowe badanie podłoża powinno zakończyć się ustaleniami odnośnie do poziomu wód gruntowych, rodzaju gleby, geograficznego położenia i zagrożeń z tym związanych.” – wyjaśnia ekspert z firmy Baars.

Badania geotechniczne są przeprowadzane przez specjalnie, wykwalifikowane jednostki i firmy, a wystawiona na ich podstawie opinia jest prawomocnym dokumentem decydującym często o rozpoczęciu budowy.

Sondowanie statyczne – do czego służy?

Jednym z rodzajów badań geotechnicznych jest badanie metodą sondowania statycznego. Polega ono na umieszczeniu w podłożu stożka z systemem elektronicznych czujników, które rejestrują wybrane parametry gruntu, takie jak:

  • głębokość,

  • prędkość penetracji,

  • odchylenie od pionu,

  • ciśnienie porowe gruntu.

Analiza tych parametrów pozwala na późniejsze wnioskowanie o zagęszczeniu, plastyczności gruntów, wytrzymałości, podatności na odkształcenia podłoża czy konsolidacji gleby. Nie ma większego znaczenia fakt, czy podłoże ma charakterystykę sypką, spoistą, czy jest pochodzenia nasypowego.

Do sondowania statycznego używa się zwykle dwóch rodzajów sond: CPT i CPTU. Mają one podobne działanie, z tą różnicą, że sonda CPTU umożliwia dodatkowo określenie ewentualnego poziomu wody gruntowej. Poprawnie przeprowadzona, pogłębiona ekspertyza daje pewność, że inwestycja, która jest planowana na danym podłożu, będzie miała szansę powodzenia. Pozwoli przewidzieć ewentualne problemy i niedogodności, które być może pojawią się w trakcie budowy. Sondowanie statyczne pozwala na wnioskowanie o koniecznych zabezpieczeniach fundamentów i elementów konstrukcyjnych budynku. Wykryte ewentualne niedoskonałości mogą więc być szybko usunięte, co zagwarantuje pełne bezpieczeństwo gotowego obiektu i jego otoczenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz