Artykuł sponsorowany

Sprzęt asekuracyjny oraz akcesoria do prac na wysokościach

Sprzęt asekuracyjny oraz akcesoria do prac na wysokościach

Praca stanowi w życiu człowieka bardzo ważny element. Ludzie wykonują różne rodzaje pracy – jedni umysłową, drudzy fizyczną, a jeszcze inni pracują w warunkach niebezpiecznych. Jednym z najbardziej niebezpiecznych wyzwań jest praca na wysokościach. To wszystkie czynności wykonywane powyżej jednego metra od poziomu gruntu lub podłogi. Ustawowo praca ta zaliczana jest do szczególnie niebezpiecznych, dlatego ustawodawca wymaga odpowiedniego zabezpieczenia pracowników oraz wyposażenia ich w specjalistyczny sprzęt asekuracyjny.

Rodzaje środków ochrony indywidualnej

Ochrona zdrowia i życia jest najistotniejszą kwestią podczas wykonywania każdej pracy, a szczególnie podczas pracy na wysokościach. Jej zaniedbanie może w najlepszym wypadku skończyć się tragedią. Dlatego należy odpowiednio dobrać sprzęt ochronny, tak aby zapewnić optymalną ochronę przed wypadkiem. Każdy pracownik wykonujący prace na wysokości musi być wyposażony w środki ochrony indywidualnej oraz w środki ochrony przed upadkiem z wysokości. Środkami ochrony indywidualnej są przede wszystkim kaski ochronne, które należy nosić podczas prac montażowych i instalacyjnych, prac budowlanych na rusztowaniach i w ich bezpośrednim sąsiedztwie czy też podczas prac na konstrukcjach stalowych, wieżach, mostach, masztach. Ważne są również  stroje, buty i materiały ochronne, które pomagają w pokonywaniu trudów codziennej pracy.

Rodzaje środków ochrony przed upadkiem z wysokości

Środki ochrony przed upadkiem z wysokości dzieli się na trzy grupy: uprzęże, podsystemy łącząco-amortyzujące oraz punkty zakotwienia. Jednymi z kluczowych środków ochrony przed upadkiem z wysokości są szelki bezpieczeństwa, składające się z klamer regulacyjnych i taśm. Uprzęże wyposażone są w jeden lub dwa punkty pozwalające na przypięcie systemu łącząco-amortyzującego. Jeden punkt łączący umieszczony jest z przodu uprzęży w okolicy mostka, a drugi na jej plecach. Dodatkowym wyposażeniem szelek bezpieczeństwa może być pas biodrowy wyposażony  w dwie klamry na wysokości bioder. Do stosowanych podczas prac na wysokościach podsystemów łącząco-amortyzujących zalicza się liny z urządzeniami samozaciskowymi, karabinki, urządzenia samoblokujące i linki bezpieczeństwa.

Wszystkie produkty stosowane jako ochrona przed upadkiem z wysokości muszą być wykonane z dobrych jakościowo materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne i znaczne obciążenia. Powinny też posiadać systemy zabezpieczające zgodne z obowiązującymi przepisami. Sprzęt do pracy na wysokości musi być sprawdzony, niezawodny i wytrzymały, gdyż od tych właśnie jego cech zależy przecież, najwyższa wartość, życie ludzkie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz