Artykuł sponsorowany

Kiedy wąż strażacki powinien zostać wymieniony?

 Kiedy wąż strażacki powinien zostać wymieniony?

Chociaż węże strażackie wykonywane są z wysokiej jakości materiałów odpornych na różnego rodzaju uszkodzenia, intensywne eksploatowanie prędzej czy później prowadzi do ich zużycia. Nie bez znaczenia jest także fakt, że sprzęt często narażony jest na ekstremalne warunki. Tymczasem węże strażackie, które odgrywają niezwykle ważną rolę, muszą być w pełni sprawne i dlatego tak istotne jest regularne kontrolowanie ich stanu. Na co zwrócić uwagę?

W jaki sposób dbać o węże strażackie?

Węże strażackie, czy też pożarnicze, muszą być nieustannie w pełni funkcjonalne, aby w momencie zagrożenia i wybuchu pożaru skutecznie przeprowadzić akcję gaśniczą. Tak więc od sprawnego węża może zależeć bezpieczeństwo, jak również życie wielu osób. Dlatego wszelkie węże pożarnicze – zarówno te regularnie wykorzystywane przez strażaków, jak i te, które znajdują się w hydrantach wewnętrznych, muszą być systematycznie kontrolowane oraz odpowiednio konserwowane po każdym użyciu.

Trzeba pamiętać, że węże podczas użytkowania są narażone na różnego rodzaju niesprzyjające warunki oraz na rozmaite zabrudzenia. Ze względu na to kluczowe jest ich dokładne czyszczenie z ziemi, pyłu, olejów czy innych substancji, a następnie osuszenie. Trzeba także dbać o właściwe przechowywanie i transport węży, aby zabezpieczyć je przed przetarciami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Jak kontrolować stan węży?

Oprócz czyszczenia węży strażackich równie istotną kwestią jest ocena ich stanu technicznego. To należy wykonać jeszcze przed usunięciem zabrudzeń, aby mieć pewność, że wąż jest sprawny. Na tym etapie trzeba sprawdzić, czy posiada m.in. widoczne uszkodzenia łączników, uszczelek lub taśmy, zbutwienia materiału, pleśń, zabrudzenia stałe lub inne defekty mogące wpłynąć na jego funkcjonalność.

Kluczowa jest też próba szczelności polegająca na wprowadzeniu do węża wody pod ciśnieniem, co pozwala zaobserwować ewentualne przecieki. Próbę najlepiej przeprowadzić także po czyszczeniu węża. W sytuacji, gdy wąż nie jest w pełni sprawny, konieczna będzie wymiana na nowy, zgodny z wszelkimi normami. Taki sprzęt najlepiej szukać u sprawdzonych producentów i dystrybutorów sprzętu przeciwpożarowego takich jak firma Bogdana Gila. Wysokiej jakości, nowy wąż pożarniczy, co więcej – odpowiednio dopasowany do zastosowania, jest gwarancją, że podczas wybuchu pożaru sprzęt nie zawiedzie. To natomiast może mieć bardzo duży wpływ na powodzenie akcji gaśniczej.

Kompleksowa kontrola węży jest obowiązkowa co 6 miesięcy, ale w przypadku węży pozostających w stałym użytku dodatkowo stosuje się podstawową kontrolę bieżącą.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Piekarska 215
tel. 33 821 79 07
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać