Artykuł sponsorowany

Sprawozdania finansowe ze wsparciem eksperta z Biura Usług Księgowych Barbary Grzesiak

Sprawozdania finansowe ze wsparciem eksperta z Biura Usług Księgowych Barbary Grzesiak

Prowadzenie firmy nieodłącznie związane jest z koniecznością wypełniania stosów dokumentacji i spełniania wymagań prawnych. Wśród nich wymienić można sprawozdania finansowe, które po każdym roku działalności składać muszą poszczególne podmioty. O tym, kto i w jakim celu jest zobowiązany do tego typu działań, opowiemy w dalszej części artykułu z pomocą eksperta z Biura Usług Księgowych Barbary Grzesiak.

Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego

Konieczność sporządzenia sprawozdania finansowego wynika z wybranego lub narzuconego odgórnie rodzaju prowadzonej w firmie ewidencji przychodów i rozchodów. Podmioty, które zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych bądź też samodzielnie zdecydowały o prowadzeniu księgowości w tej formie, zgodnie z Ustawą o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. art. 4 ust. 3 mają obowiązek składania odpowiednio wykonanych sprawozdań finansowych.

Jak dodaje ekspert z Biura Usług Księgowych Barbary Grzesiak:

Zobligowane do złożenia sprawozdania odpowiednim jednostkom mogą być zarówno małe, jak i średnie firmy, a także osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, czy też spółki jawne, kapitałowe lub fundacje. Decydująca jest tutaj forma ewidencji, nie rodzaj działalności.

Forma sprawozdania finansowego

Ustawa reguluje nie tylko, na kim spoczywa obowiązek składania sprawozdań, ale także ich formę. Dokument musi zostać sporządzony w języku polskim, w walucie obowiązującej na terenie kraju, a ponadto musi spełniać zasady, takie jak przejrzystość, skrupulatność, czy zgodnyość ze stanem rzeczywistym.

Roczne sprawozdanie finansowe powinno składać się z elementów, takich jak:

  • bilans, który przedstawia stan aktywów i pasywów w firmie obecny na dzień zamknięcia roku obrotowego;

  • rachunek zysków i strat, czyli podsumowanie kosztów, zysków, przychodów, a także strat i obowiązkowych obciążeń podmiotu za bieżący i poprzedni rok obrotowy;

  • informacja dodatkowa, czyli wszystkie dodatkowe zapisy, które służą lepszemu przedstawieniu rzeczywistej sytuacji finansowej, takie jak objaśnienia przyjętych metod obliczeniowych i wycen, czy też zmian w stosunku do ubiegłego roku.

Co więcej, należy dołączyć również uchwałę, która zatwierdzi powyższe zapisy, w przypadku niektórych podmiotów sprawozdanie z działalności, uchwałę o podziale zysków lub pokryciu powstałych strat, a także, jeśli dojdzie do badania, opinie biegłego rewidenta.

Ze względu na ważną rolę tego dokumentu, a co za tym idzie konieczność profesjonalnego wykonania i dopilnowania każdej obowiązującej reguły, wiele podmiotów decyduje się na przekazanie wykonania sprawozdania w ręce profesjonalistów, takich jak zespół Biura Usług Księgowych Barbary Grzesiak.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz