Materiał Partnera

Obsługa płacowa przez biuro usług księgowych – co wchodzi w jej zakres?

Obsługa płacowa przez biuro usług księgowych – co wchodzi w jej zakres?

Każdy pracodawca ma szereg obowiązków w stosunku do zatrudnionych w swojej firmie osób. Wywiązywanie się z nich musi być profesjonalne i rzetelne – dotyczy to m.in. płac, umów czy dokumentacji pracowniczej. Warto w tym celu zatrudnić specjalistyczne biuro rachunkowe, które wykona wszelkie rozliczenia w terminie i zadba o to, by były one zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Co dokładnie wchodzi w zakres świadczonych przez księgowych usług?

Wynagrodzenie w terminie

Jednym z podstawowych elementów efektywnej i trwałej współpracy między pracodawcą a pracownikiem są wynagrodzenia, które muszą być wypłacane na czas i zgodnie z zapisami określonymi w umowie. Niezwykle istotne jest więc fachowe przygotowanie list płac pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Są one sporządzane zazwyczaj w specjalistycznym programie płacowym – warto w tym celu skorzystać z usług profesjonalnego biura usług księgowych. Specjaliści prowadzą rzetelną ewidencję wynagrodzeń, kontrolując także wykorzystane urlopy oraz czas pracy pracowników, dzięki czemu przedsiębiorca ma pewność, że jego pracownicy otrzymują w terminie odpowiednią kwotę wynagrodzenia. Biuro Barbary Grzesiak jest w stanie prowadzić pełną obsługę płacową w firmie, co oznacza również przygotowanie raportów RMUA dla pracowników. Jest to informacja o obliczonych i odprowadzonych składkach na ubezpieczenia, która powinna być podawana odrębnie za każdy miesiąc pracy. Biuro usług księgowych w ramach świadczonej obsługi płacowej może też zająć się rozliczeniami z instytucjami – jakimi konkretnie?

Zgodnie z przepisami

Terminowe wypłacanie wynagrodzeń oraz ewidencja wykorzystanych urlopów czy czasu pracy nie są jedynymi obowiązkami pracodawcy, o których wypełnienie zadbać może dobre biuro rachunkowe. Specjaliści zajmą się też wyliczaniem zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń oraz składek ZUS i przygotują właściwe przelewy. W ramach świadczonej obsługi płacowej fachowcy sporządzają niezwykle ważne deklaracje rozliczeniowe do ZUS i PFRON. Istotne są również roczne deklaracje – PIT-4R i PIT-11 to dokumenty, które muszą być wypełnione poprawnie oraz oddane w odpowiednim terminie. Przedsiębiorca jest także zobowiązany zadbać o rejestrację nowych pracowników. W tym celu konieczne jest przygotowanie i złożenie do ZUS odpowiedniej dokumentacji zgłaszającej fakt zatrudnienia, ale też wyrejestrowującej byłych już podwładnych. Jak się zatem okazuje, przepisy prawa nakładają na pracodawcę wiele obowiązków, których dotrzymanie nie jest proste i wymaga doskonałej organizacji oraz umiejętności dokonywania precyzyjnych obliczeń. Warto więc powierzyć to zadanie profesjonalistom z dobrego biura usług księgowych.

Opracowanie:
Puławy, 3 Maja 8 lok. 7
tel. 81 887 42 39
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz