Artykuł sponsorowany

Sprawny samochód to podstawa. Gdzie na przegląd?

Sprawny samochód to podstawa. Gdzie na przegląd?

Od sprawności pojazdu mechanicznego zależy nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi i poboczy – kierowców, rowerzystów czy pieszych. Zgodnie z przepisami każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany cyklicznie wykonywać jego przegląd techniczny. Gdzie udać się na przegląd? I jakie kary grożą za zlekceważenie przepisów?

Przegląd samochodu – co musisz wiedzieć? 

Szczegółowe informacje na temat przeglądów znajdują się w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Ustawodawca zdecydował, że okresowe badania techniczne dotyczą wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych, różna jest tylko ich częstotliwość. Ta zależy od wieku samochodu. 

  • I tak, właściciele samochodów, od produkcji których minęło 5 lat, są zobowiązani kontrolować ich stan techniczny co roku. 
  • Łatwiej mają właściciele nowych samochodów, bo oni na pierwszy przegląd muszą umówić się nie później niż 3 lata po ich rejestracji.

Niezależnie od tego, czy mowa o nowych pojazdach, czy też używanych, przegląd zawsze musi odbyć się na stacji kontroli pojazdów. W przywołanej ustawie znajdują się szczegółowe informacje na temat tego, jakie prace muszą wykonać pracownicy stacji diagnostycznej. Z punktu widzenia kierowcy nie ma większego znaczenia to, gdzie umówi się na przegląd. Opłaty za przegląd techniczny pojazdu są uregulowane w rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury. To jednak, jak dokładni są pracownicy wybranej firmy ma znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy i osób, które będzie przewoził. Właśnie dlatego tak ważne jest to, by odpowiednio wcześniej zorientować się, jakie opinie mają wybrane punkty diagnostyczne.

Co grozi za brak przeglądu? 

Właściciele pojazdów, którzy zlekceważą przepisy i nie wykonają na czas stosownych badań, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Te zależą jednak od sytuacji, w której doszło do ujawnienia faktu, że kierowca nie posiada aktualnego badania pojazdu. Jeżeli mowa o rutynowej kontroli pojazdów przez patrol Policji, to najczęściej miejsce ma zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Właściciel pojazdu odzyska dowód dopiero po wykonaniu obowiązkowego badania stanu technicznego pojazdu. Poważniejsze konsekwencje czekają jednak tych, którzy – nie dysponując aktualnym dokumentem badania technicznego pojazdu – spowodują np. stłuczkę. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może wstrzymać wypłatę odszkodowania. 


Ponieważ konsekwencje braku przeglądu technicznego mogą być bardzo poważne i odczuwalne dla portfela właściciela pojazdu, warto o nim pamiętać. Gdzie wykonać przegląd? Najlepiej w takiej stacji diagnostycznej, której pracownicy posiadają duże doświadczenie w wykonywaniu takich prac. Wówczas właściciel pojazdu może być pewien, że samochód, którym się porusza, nie stanowi zagrożenia dla niego czy innych pojazdów na drodze. Przykładem firmy działającej na rynku od wielu lat (a dokładniej od 1987 r.) jest TBT Tadeusz Malec z woj. małopolskiego. Oferta przedsiębiorstwa jest skierowana zarówno do właścicieli pojazdów osobowych, jak i ciężarowych.

Oceń artykuł (2)
2.0
Komentarze
Dodaj komentarz