Artykuł sponsorowany

Spór o odszkodowanie z ubezpieczycielem – jak go rozstrzygnąć na swoją korzyść?

Spór o odszkodowanie z ubezpieczycielem – jak go rozstrzygnąć na swoją korzyść?

Polisy ubezpieczeniowe to produkty mające formę umowy cywilno-prawnej. W zależności od rodzaju ubezpieczenia polisa chroni nas, nasz majątek, naszych bliskich, a nawet osoby trzecie i w razie wystąpienia określonych zdarzeń firma ubezpieczeniowa wypłaca uprawnionym osobom odszkodowanie. Bywa jednak, że ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania lub kwestionuje jego wysokość. Co można zrobić, aby powstały spór rozstrzygnąć na swoją korzyść?

Jakie rodzaje polis oferują firmy ubezpieczeniowe?

Głównym zadaniem polisy ubezpieczeniowej jest udzielenie ochrony, a w razie wystąpienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem przejęcie przez firmę ubezpieczeniową odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Dotyczy to zarówno polis obowiązkowych, do których zawarcia zobowiązują przepisy prawne, jak i tych dobrowolnych zawieranych przez klientów chcących zapewnić sobie i swoim bliskim ochronę lub zabezpieczyć posiadany majątek przed różnego rodzaju zdarzeniami. Modele polis oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe przybliża ekspert biura odszkodowań Meritum specjalizującego się w dochodzeniu roszczeń od firm ubezpieczeniowych:

Zasadniczo można wyróżnić kilkadziesiąt typów polis dostępnych na rynku usług ubezpieczeniowych. W opisywanym materiale skupimy się na dwóch. Pierwszy to polisy majątkowe, a drugi polisy osobowe. Ubezpieczenia majątkowe dotyczą przede wszystkim szeroko pojętego mienia np. domu, przedmiotów wartościowych czy maszyn i pojazdów itp. W tym ostatnim przypadku mówimy o tzw. polisach komunikacyjnych. Część z nich, popularnie nazywanych polisami OC,  to ubezpieczenia obowiązkowe, które musi posiadać każdy zarejestrowany pojazd. Polisy odpowiedzialności cywilnej dotyczą także osób prowadzących niektóre rodzaje działalności gospodarczej np. lekarzy, notariuszy, rolników, adwokatów, radców prawnych, stomatologów itd. Również w ich przypadku wykupienie takiego ubezpieczenia jest obowiązkowe. Dużą popularnością wśród ubezpieczeń majątkowych cieszą się polisy rolnicze, chroniące uprawy przed skutkami mrozu, gradu czy suszy. 
Polisy osobowe (indywidualne, grupowe) dotyczą wyłącznie życia i zdrowia osoby ubezpieczonej. Są to produkty dobrowolne, choć w pewnych sytuacjach np. zaciągając kredyt w banku, trzeba taką polisę wykupić. Inną bardzo popularną wersją polis na życie są tzw. ubezpieczenia grupowe oferowane najczęściej przez zakłady pracy. W ramach takiej polisy za stosunkowo niską składkę ubezpieczony otrzymuje atrakcyjne warunki ubezpieczenia obejmujące m.in. wypłatę świadczenia za pobyt w szpitalu, za urodzenie dziecka, czy pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji.

Kiedy i jak wystąpić o odszkodowanie do ubezpieczyciela?

Roszczeń od firm ubezpieczeniowych możemy dochodzić z polisy własnej, a gdy szkoda powstała na skutek działania innych osób także z ich polis. Niestety czasami zdarza się, że ubezpieczyciel, zasłaniając się różnego rodzaju względami, odmawia wypłaty odszkodowania lub zaniża jego wysokość. W takich sytuacjach konsument ma kilka dróg do wyboru. Może skorzystać z mediacji eksperta, skierować sprawę do sądu polubownego lub sądu powszechnego. Wszystkie powyższe działania wymagają jednak nie tylko czasu, ale i posiadania wiedzy w zakresie ubezpieczeń. Dlatego oferta firm specjalizujących się w dochodzeniu odszkodowań, które zapewniają pełną obsługę prawną i formalną prowadzonych spraw, zyskuje uznanie wśród klientów mających problem z wypłatą odszkodowania. Powierzenie sprawy podmiotowi mającemu długoletnie doświadczenie gwarantuje szybkie rozstrzygnięcie sporu na korzyść klienta oraz uzyskanie odszkodowania, które będzie dla niego satysfakcjonujące.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz