Materiał Partnera

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC

Choć polskie prawo nie dopuszcza do zrezygnowania z ubezpieczenia OC, to w różnych agencjach ubezpieczeniach składki mogą znacznie różnić się ceną. Jest to szczególnie ważne w perspektywie podwyżek na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych z 2016 roku. Chociaż obecnie na horyzoncie nie widać, by składki jeszcze miały się podnieść, to i tak warto nie przepłacać. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób najlepiej znaleźć tanie ubezpieczenie OC samochodu.

Co wpływa na wysokość składki OC

Między najdroższą a najtańszą polisą OC różnica może wynosić nawet kilkaset złotych. Dlatego warto uważnie przyglądać się ubezpieczeniom i tego rodzaju decyzje konsultować z agentem ubezpieczeniowym (takim jak np. pan Maciej Sokołowski z firmy Olimpia Pośrednictwo Finansowo-ubezpieczeniowe). W innym wypadku może się okazać, że słono przepłacimy na ubezpieczeniu OC bez żadnych korzyści dla ochrony naszego auta.

Ceny mogą być różne, a wysokość składki OC to wypadkowa wielu czynników. Każda agencja ubezpieczeniowa w różny sposób ją oblicza, aczkolwiek nietrudno jest się domyślić, że aspektami, na które zwracają uwagę, są:

  • wiek właściciela,
  • marka i model pojazdu,
  • data wydania prawo jazdy właściciela,
  • miejsce zamieszkania.

Duże znaczenie mają także zniżki za bezszkodową jazdę. Dzięki nim składka OC może zostać nawet obniżona o aż 60 %. Biorąc pod uwagę zwykle oferowane ubezpieczenia, obniżka tego rzędu może się okazać wybawieniem dla naszego portfela.

Wybór taniego ubezpieczenia samochodu

Pod żadnym pozorem nie podpisujmy umowy z losowo wybranym ubezpieczycielem, gdyż może nas to naprawdę dużo kosztować. Najważniejszym aspektem, jaki powinniśmy poddać analizie jest wysokość oszacowanej składki i to od niej należy uzależnić, jaką podejmiemy decyzję. Nie sugerujmy się przy tym, jaką składkę zaproponowano sąsiadowi, rodzinie czy znajomemu, gdyż każdy kierowca jest indywidualnie traktowany. Może się okazać, że w innej agencji zostanie oszacowana korzystniejsza składka OC. Jeśli chcemy wykupić tanie ubezpieczenie OC, porównajmy wszystkie istniejące na rynku oferty i dopiero wtedy kontaktujmy się z przedstawicielem odpowiedniego towarzystwa.

Warto przy tym pamiętać, że wysokość składki w żadnym wypadku nie ma wpływu na jakość zapewnianej ochrony. Tak czy inaczej w razie wystąpienia stłuczki, wypadku czy innego zdarzenia drogowego, ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić osobie pokrzywdzonej odszkodowanie. Nieważne czy składka opiewana 500, czy 1000 zł. Dlatego drożej nie zawsze znaczy lepiej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz