Artykuł sponsorowany

Specyfikacja korków pneumatycznych

Specyfikacja korków pneumatycznych

Tak zwane korki pneumatyczne, które wykorzystuje się w branży instalatorskiej, zarówno infrastruktury użytkowej, jak i gospodarczej/przemysłowej, służą przede wszystkim do zamykania rur, a także do sprawdzania ich szczelności – przepływu wody, czy powietrza. Obecnie na rynku produkowane są korki pneumatyczne o różnych kształtach, długościach oraz wielkościach, co pozwala dobrać odpowiednie komponenty do danych konstrukcji przesyłowych energii.

Korki pneumatyczne – przeznaczenie

Do najważniejszych zastosowań korków pneumatycznych, zwanych inaczej korkami zamykającymi OLS, zalicza się zamykania światła wewnętrznego przewodów, blokując tym samym dopływ medium do zbiorników, basenów, czy też mniejszych akwenów – stawów, czy rowów. Ważną funkcją korków pneumatycznych jest również kontrola szczelności nowych sieci przesyłowych – głównie kanalizacyjnych oraz wodociągowych – a także tych, które  przeznaczone są do modernizacji. Przeznaczeniem tego typu innowacyjnych konstrukcji są również działania oczyszczania rur, czy wykonywanie prób ciśnieniowych systemów drenarskich. Warto wiedzieć to, że na rynku istnieją również korki pneumatyczne ODS. Są to konstrukcje pozwalające na możliwość przepływu medium metodą tworzenia obejścia w rurociągach – tzw. by pass.

Materiał wykonania

Korki pneumatyczne wyróżniają się swoją elastycznością, co pozwala zginać je pod kątem 90 stopni. Podobnie jest z ich kształtami i rozmiarami – na rynku oferowanych jest wiele różnego rodzaju produktów tego typu. Jedne z najlepszych jakościowo oferuje firma Surbud, która oferuje konstrukcje światowych marek VAPO, SAVA, LAMPE. Wykonane są one z wysokojakościowej gumy lub neoprenu wzmocnionego aramidem. Pozostałe elementy konstrukcyjne, np. metalowe, wyróżniają się wysokimi parametrami antykorozyjnymi, czy bardzo dużą odpornością na wysokie ciśnienia oraz uszkodzenia mechaniczne.

Bezpieczeństwo użytkowania

Na bezpieczeństwo użytkowania korków pneumatycznych nie wpływają tylko i wyłącznie odpowiedni montaż oraz obsługa, ale przede wszystkim jakość danego wyrobu. Jest to szczególnie istotne przy konstrukcjach o większych rozmiarach. Ważne są zatem liczne testy jakościowo produktów. Jeden z ważniejszych z nich musi opierać się o takie zasady jak:

  • próba przy ciśnieniu dopuszczalnym dla danego rodzaju korka,
  • próba przeprowadzana na rurze do największej możliwej średnicy, dla danego korka,
  • przestrzeganie zasad testów normalizacji EuroNorm DIN-EN 1610.
  • Dyrektywa maszynowa 98/37/EC 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz