Artykuł sponsorowany

Poznaj technologię napędów pneumatycznych

Poznaj technologię napędów pneumatycznych

Napędy pneumatyczne to proste w swoich konstrukcjach podzespoły, które gwarantują ruch komponentów roboczych na skutek przekształcania energii pochodzącej od sprężonego powietrzna na energię mechaniczną. Odbywa się to w ruchu liniowym, a najlepsze napędy są w tanie zagwarantować naprawdę duże prędkości. To dzięki temu stosuje się je w różnych sektorach przemysłowych w tym w motoryzacji, przemyśle drzewnym i spożywczym. Napędy są ważnymi elementami wysokowydajnych oraz energooszczędnych maszyn.

Czym są napędy pneumatyczne?

Napędy pneumatyczne zwane są inaczej siłownikami. Przede wszystkim cechują się nieskomplikowaną budową, która pozwala wprawiać podzespoły np. różnych maszyn w bardzo szybkie ruchy prostolinijne. Odbywa się to przy niebywale niskim poziomie straty energii, dzięki czemu zastosowanie tego typu napędów jest opłacalne. Wszystko to dzięki sprężonemu powietrzu, które stanowi medium zasilające napędy pneumatyczne. Jest ono również źródłem energii czystej, która nie wpływa na zanieczyszczenie środowiska. 

To między innymi dlatego napędy pneumatyczne znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle maszynowym, zastępując standardowe elementy hydrauliczne. Jak rodzaje siłowników można zaś znaleźć na rynku?

Rodzaje siłowników pneumatycznych

Napędy pneumatyczne występują w różnych rodzajach, jeśli chodzi o wymiary, parametry użytkowe, a także samą konstrukcję. Wyróżnić można zatem siłowniki liniowe, siłowniki z prowadnicami, napędy obrotowe, siłowniki rozdzielające, siłowniki beztłoczyskowe, siłowniki specjalne, a także bardzo popularne siłowniki zgodne z ISO. Ostatni rodzaj napędów pneumatycznych realizowanych jest w standardach ISO 15552; ISO 6431; ISO 6432; ISO 21287. Mogą to być zarówno siłowniki z prętami ściągającymi, jak i siłowniki z tulei profilowanej. Czy to wszystkie rodzaje napędów pneumatycznych

Ze względu na sposób pracy można także wyróżnić siłowniki jednostronnego lub dwustronnego działania. W pierwszym przypadku należy wybrać jedną z dwóch konstrukcji: pchającą lub ciągnącą. Napędy dwustronnego działa posiadają zaś dwie komory, do których na zmianę dostarczane jest sprężone powietrze umożliwiające wysunięcie tłoczyska.

Zastosowanie napędów pneumatycznych

Napędy pneumatyczne to komponenty zaawansowanych technologicznie maszyn, linii produkcyjnych, a także pojazdów specjalistycznych. Często stosuje się w różnego rodzaju pozycjonerach i manipulatorach przemysłowych. W zależności od aplikacji, w jakiej zostały one zainstalowane, napędy pozwalają mocować, otwierać, zamykać, przesuwać czy też obracać podpięte pod nie podzespoły. Tak szerokie możliwości użytkowe sprawiają, iż siłowniki pneumatyczne wykorzystują firmy z przemysłu spożywczego, transportowego, maszynowego, metaloplastycznego, prefabrykacyjnego, opakowaniowego. Napędy te powszechnie stosowane są też w sortowniach i magazynach przy różnego rodzaju maszynach.

Dlaczego jednak to właśnie tego typu siłowniki stały się tak popularne? Wiąże się to z ich świetnymi parametrami pracy, a także z wytrzymałością. Dodatkowo są one proste w serwisowaniu lub wymianie, a ich działanie wsparte sprężonym powietrzem nie powoduje zanieczyszczeń atmosfery, co dzieje się w przypadku elementów hydraulicznych. Dzięki temu firmy w pełnym bezpieczeństwie mogą wykorzystywać je w pomieszczeniach zamkniętych, a także mogą wypełniać restrykcyjne dyrektywy unijne związane z ochroną środowiska. Napędy pneumatyczne można zaliczyć zatem do technologii przemysłu 4.0. Warto też podkreślić, że obecnie są one też tańsze od alternatywnych napędów elektrycznych.

Parametry ważne przy zakupie napędów pneumatycznych

Przy zakupie napędów pneumatycznych należy przede wszystkim określić ich rodzaj. Ważne jest dokonanie wyboru między siłownikami jednostronnego działania a siłownikami dwustronnego działania (rodzaj tłoczyska). Prócz tego weryfikować trzeba:

  • wielkość tłoka,
  • rodzaj skoku siłownika,
  • średnicę tłoka,
  • standard środowiskowy (np. ATEX – siłownik dla stref zagrożonych wybuchem),
  • typ mechanizmu blokady tłoczyska,
  • siłę pracy,
  • prędkość ruchu prostolinijnego,
  • specjalne funkcje np. amortyzacji powietrznej i elastycznej,
  • rodzaje końcówek tłoczyska,
  • izolacyjność akustyczną,
  • zakres pracy przy określonych temperaturach,
  • ciśnienie kontrolne,
  • wielkość przyłączy,
  • smarowanie,
  • maksymalne ciśnienie pracy,
  • sposób mocowania.

Istotne jest też sprawdzanie rodzaju systemów uszczelnień, które zastosowano w napędach pneumatycznych. Najlepsi producenci i dystrybutorzy wykorzystują te elementy tworzone z pełnego poliuretanu lub z kauczuku akrylonitrylo-butadienowego (NBR). Na rynku dostępne są też uszczelnienia przeznaczone do pracy napędu w wysokich temperaturach (+150 stopni Celsjusza).

Zakup napędów online – skorzystaj z doradztwa technicznego!

Producenci i dystrybutorzy napędów pneumatycznych często oferują swoim klientom biznesowym zakupy online. W takim przypadku warto skorzystać z doradztwa technicznego tak, by wybrać idealnie pasujący do danej maszyny siłownik. O to dba firma SMC Industrial Automation Polska, która zapewnia rozwiązania dla przemysłu motoryzacyjnego, spożywczego, wydobywczego, opakowaniowego, elektronicznego, biotechnologicznego, a także dla robotyki. Takie przedsiębiorstwa gwarantują też innowacyjne wyposażenie maszyn oraz komponenty podwyższające ich wydajność czy bezpieczeństwo.

Najlepsi dostawcy napędów pneumatycznych przygotowani są również na oferowanie spersonalizowanych konstrukcji. Dla przykładu firma SMC zapewnia nie tylko wysokiej klasy napędy, ale także czujniki i przekaźniki, elementy przygotowania powietrza, złącza i przewody, regulatory temperatury oraz elementy do wysokiego podciśnienia. 

Opracowanie:
Pass, Stefana Batorego 10A
tel. 22 344 40 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz