Artykuł sponsorowany

Specyfika druku cyfrowego

Specyfika druku cyfrowego

Przy okazji współpracy z drukarnią wiele słyszymy o druku offsetowym oraz cyfrowym. Zastanawiamy się, który z nich będzie dla nas najkorzystniejszy i z którego powinniśmy skorzystać. Oczywiście doświadczeni pracownicy drukarni z pewnością pomogą nam w dokonaniu właściwego wyboru, ale aby podejść do tej sprawy świadomie warto zebrać niezbędne informacje samodzielnie. W niniejszym artykule znajdują się te, które związane są z drukiem cyfrowym.

Druk cyfrowy – jak to działa?

Zasada działania drukarek cyfrowych jest prosta. Druk cyfrowy polega na naświetlaniu wałka – podłączonego do tonera – oraz późniejszym przeniesieniu obrazu z wałka na wybrany nośnik. Tego typu nośnikiem najczęściej jest zwyczajny papier, ale druk cyfrowy nadaje się także do stosowania z satyną, tekturą, niektórymi tworzywami sztucznymi (takimi jak cienkie PCW) czy folią monomeryczną. Jedynym warunkiem jest to, aby wybrany przez nas nośnik był giętki, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie ściśle przylegał do zadrukowującego go wałka. Jedną z drukarni oferujących druk cyfrowy jest Grupa KK.

Co ważne, przygotowanie treści, która zostanie naniesiona dzięki technologii druku cyfrowego, nie wymaga dużego nakładu pracy. Jeśli zaś chodzi o samą czynność drukowania cyfrowego, można ją bez przeszkód wznawiać oraz zatrzymywać – bez uszczerbku dla całego procesu. Nie ma także problemu z edytowaniem treści, które będziemy drukować, w trakcie tego procesu – nie nakłada to dodatkowych kosztów.

W jaki sposób wykorzystywany jest druk cyfrowy?

Druk cyfrowy jest najczęściej wykorzystywany przy drukowaniu na nośnikach o małych formatach – zazwyczaj nie większych niż A2+. Ponadto używa się go do drukowania na niezbyt grubych materiałach – do połowy milimetra – ze względu na wspomnianą wyżej konieczność zastosowania wałka. Druk cyfrowy najlepiej sprawdza się tam, gdzie drukowane są obrazy monochromatyczne, które mają pewne zmienne elementy. Dobrym przykładem są tutaj przede wszystkim kody kreskowe oraz etykiety.

Nie oznacza to oczywiście, że nie ma innego zastosowania – z powodzeniem może posłużyć do wykonania małonakładowych wydruków o wysokiej jakości. Sprawa rozbija się przede wszystkim o opłacalność – druk cyfrowy dlatego lepiej nadaje się do małych nakładów, że wygrywa w ich przypadku z drukiem offsetowym, który staje się bardziej opłacalny dopiero przy dużej ilości wydruków. W przypadku druku cyfrowego cena bazowa jest niższa, a skalowanie kosztów gorsze, co sprawia, że stoi w naturalnej opozycji do druku offsetowego i wykorzystywany jest przy nakładach poniżej stu sztuk.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz