Materiał Partnera

Sitodruk. Na czym polega i gdzie ma zastosowanie?

Sitodruk. Na czym polega i gdzie ma zastosowanie?

Sitodruk to powszechnie stosowana metoda stworzona z myślą o drukowaniu na dużych powierzchniach. Swoje korzenie ma w starożytnych Chinach oraz Japonii. Wysoka jakość wydruku idzie tu w parze z niskimi kosztami. Najważniejszym elementem tej metody jest siatka, której gęstość ma wpływ na efekt końcowy zadrukowanego materiału. Na czym polega technika drukowania sitowego?

Na czym polega sitodruk?

W drukowaniu sitowym najważniejszą rolę odgrywa sito, a właściwie siatka, od której gęstości zależy jakość wydruku. Im jest gęstsza tym materiał finalnie wygląda lepiej. Poza siatką do zadrukowania określonej powierzchni potrzebny będzie również szablon ze wzorem. Szablon zakrywa miejsca, które nie mają zostać pokryte farbą. Może być wykonany np. ze specjalnie przygotowanej folii. Jednak częściej do jego wykonania stosuje się światłoczułą emulsję, którą pokrywa się siatkę. Emulsja ta jest naświetlana po wyschnięciu w kopioramie, gdzie się ją wywołuje. Drukowanie polega na przetłoczeniu przez siatkę farby na materiał. Proces może być wykonywany ręcznie bądź z pomocą pras sitodrukowych. Zaletą sitodruku jest to, iż siatka może być wykorzystywana wielokrotnie. Jej oczka są przesłonięte emulsją, która po wyschnięciu robi się twarda i nie przepuszcza farby. Jednak można ją usunąć, a sito po uprzednim dokładnym wyczyszczeniu, użyć ponownie. Właśnie ze względu na to sita są wykonane z trwałych tworzyw, odpornych na uszkodzenia mechaniczne, jak też działanie różnego  rodzaju farb oraz rozpuszczalników.

Technikę druku sitowego w swojej ofercie posiada drukarnia Piast Kołodziej z Sanoka. Tu można także skorzystać z druku cyfrowego oraz offsetowego, usług introligatorskich oraz laserowego grawerowania. Firma ma w ofercie również stemple drewniane oraz pieczątki.

Wykorzystanie druku sitowego

Sitodruk jest wykorzystywany w poligrafii do produkcji wielu materiałów. Z powodzeniem można go stosować na papierze, kartonie, plastiku, tkaninach, drewnie, metalu, folii oraz twardym i miękkim PCV. Dzięki temu, że nadruki zrobione metodą sitową są odporne na promienie słoneczne, wodę, detergenty i wysokie temperatury, są stosowane w produkcji elementów przeznaczonych do zewnętrznych ekspozycji czy odzieży. Sitodruk stosuje się powszechnie do zadrukowania bardzo dużych powierzchni, takich jak billboardy. Ma też zastosowanie przy drukowaniu mniejszych materiałów, do których zaliczamy plakaty, kalendarze, foldery reklamowe oraz wszelkie gadżety reklamowe, jak chociażby koszulki z logo firmy.

Opracowanie:
Sanok, Cegielniana 54
tel. 13 463 24 94
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz