Artykuł sponsorowany

Różnice pomiędzy księgami handlowymi a KPiR

Różnice pomiędzy księgami handlowymi a KPiR

Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest tak łatwe, jakby się mogło wydawać. Na przedsiębiorcę czeka wiele dokumentów i ewidencji do prowadzenia. Wśród nich znajdziemy m.in. ewidencję przychodów. W zależności od wielkości prowadzonej działalności może ona przyjąć formę pełną lub uproszczoną. Dziś wyjaśnimy różnice między nimi i podpowiemy, którą wybrać.

Czym są księgi handlowe?

Księgi handlowe (rachunkowe) to tak zwana pełna księgowość. Jej prowadzenie stanowi niemały problem dla przedsiębiorcy, ponieważ musi ona zawierać wszystkie operacje wykonane przez niego. Wśród nich znajdziemy m.in. przelewy bankowe, dokumenty sprzedaży, dokumenty kupna, a także informacje dotyczące środków trwałych. Wybierając księgowość, której podstawą są księgi handlowe, musimy także pamiętać o tworzeniu sprawozdań finansowych dotyczących strat oraz zysków przedsiębiorstwa.

Przymus prowadzenia pełnej i dokładnej dokumentacji sprawia, że mamy lepszy pogląd na sytuację finansową naszej firmy, a co za tym idzie możemy lepiej zaplanować dalsze działanie przedsiębiorstwa.

Kto ma obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych?

Do prowadzenia ksiąg handlowych zobligowani są właściciele spółek akcyjnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Obowiązek ciąży także na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność, której przychody za poprzedni rok przekroczyły 2 miliony euro. Księgi handlowe muszą prowadzić także wszystkie jednostki organizacyjne działające na podstawie prawa bankowego oraz przepisów o obrocie papierami wartościowymi. Pełna księgowość to także obowiązek gmin, powiatów i województw oraz ich jednostek i zakładów budżetowych.

Czym są księgi przychodów i rozchodów? 

Księgi przychodów i rozchodów są tak zwaną uproszczoną formą księgowości. Zawierają one ewidencję wszystkich zdarzeń gospodarczych przedsiębiorstwa, czyli jego przychodów i rozchodów. Do przychodów wlicza się wartość sprzedanych usług lub towarów oraz tak zwane przychody pozostałe. Natomiast do rozchodów zaliczyć możemy wypłacanie wynagrodzeń pracownikom, zakupy towarów i materiałów oraz pozostałe wydatki firmy.

Prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów jest o wiele łatwiejsze od prowadzenia ksiąg handlowych, dlatego możemy je wykonywać samodzielnie, choć warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Kto powinien zdecydować się na KPiR?

Jak podpowiadają specjaliści z kancelarii doradcy podatkowego Szymański, księgi przychodów i rozchodów mogą prowadzić wszyscy przedsiębiorcy, których przychód za poprzedni rok obrotowy nie przekroczył 2 milionów euro. Wśród nich znajdziemy m.in. właścicieli spółek jawnych i cywilnych oraz osoby fizyczne, których przychód wynika z działalności pozarolniczej. Obowiązek prowadzenia KPiR obejmuje również osoby wykonujące działalność na podstawie umów na warunkach zlecenia i umów agencyjnych, a także duchownych, którzy zrzekli się opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz