Rola i znaczenie podbitek dachowych

Każdy dach składa się z wielu elementów niezbędnych do tego, by pełnił on swoją funkcję. Podstawą konstrukcji jest oczywiście więźba, na której montowane jest pokrycie oraz warstwa izolacji. Jednym z elementów dachu, którego montaż nie jest konieczny ale gorąco rekomendowany przez dekarzy, jest podbitka dachowa. Czym ona jest i jakie jest jej zadanie?
Podbitka dachowa – co to takiego?
Podbitka dachowa, inaczej zwana podsufitką, to element który jest doskonale widoczny jeśli wejdziemy pod okap dachu po zewnętrznej stronie budynku i spojrzymy do góry. Dostrzeżemy wtedy przymocowane do okapu podłużne panele – zazwyczaj plastikowe – które wypełniają przestrzeń między elewacją, a krawędzią dachu. Właśnie te panele tworzą podbitkę dachową, która pełni niezwykle istotną, choć często niedocenianą rolę w konstrukcji całego dachu.
Ochrona dachu
Podstawowym zadaniem podbitki jest ochrona więźby dachowej przed czynnikami, które mogą doprowadzić do jej stopniowego niszczenia. Jakie to czynniki?
- Przede wszystkim wilgoć i zmienne temperatury – mówi przedstawiciel firmy budowlanej Sylmag – Wysokiej jakości podbitka jest w stanie skutecznie ograniczyć wpływ tych czynników na drewniane elementy konstrukcji dachu, przede wszystkim krokwie. Ponadto stanowi ona barierę dla niechcianych gości, takich jak owady czy ptaki, dla których więźba dachowa stanowi idealne miejsce do uwicia gniazda. Powinniśmy wiedzieć, że zwierzęta na dachu stanowią bardzo poważne zagrożenie zarówno dla konstrukcji więźby, jak i dla naszego bezpieczeństwa zdrowotnego.
Termoizolacja budynku
Drugą ważną funkcją podbitki jest zapewnienie dodatkowej izolacji termicznej więźby dachowej. Panele składające się na podbitkę ograniczają swobodny przepływ powietrza przez konstrukcję dachu, jednak nie zamykają go całkowicie. Dzięki temu spowolnione zostaje tracenie energii cieplnej, przy jednoczesnym zachowaniu dobrej wentylacji więźby, co zapobiega zawilgoceniu właściwiej warstwy termoizolacji.
Poprawa estetyki dachu
Nie ulega wątpliwości, że podbitka jest istotnym elementem również z punktu widzenia estetyki. Zasłania ona wewnętrzną konstrukcję dachu, tworząc jednocześnie harmonijne połączenie między pokryciem a elewacją budynku. Możliwości wykonania podbitki są bardzo szerokie – zazwyczaj używa się w tym celu listew PVC. Różne są również metody układania listew. Najczęściej stosowaną jest metoda montażu prostopadłego do krawędzi dachu, która jest najprostsza – wyróżnia się również montaż równoległy i skośny. Jeśli do dachu doprowadziliśmy wcześniej instalację elektryczną, na podbitce można zamontować dodatkowe oświetlenie, które podkreśli estetyką elewacji.