Artykuł sponsorowany

Rola i znaczenie dźwigów na placach budów

Rola i znaczenie dźwigów na placach budów

Dźwigi pełnią na placach budów niezwykle ważną rolę. Maszyny te umożliwiają montaż konstrukcji budowlanych, elementów elewacyjnych oraz transport, załadunek i rozładunek wielkogabarytowych maszyn lub urządzeń. Mają szczególne znaczenie podczas budowania wysokich obiektów lub konstrukcji, przy których niemożliwe byłoby zastosowanie rusztowań, np. mostów.

Zastosowanie dźwigów na placu budowy

Niezależnie od tego, czy inwestycja budowlana dotyczy domu jednorodzinnego, czy skomplikowanej konstrukcji, dźwig jest niezbędnym urządzeniem na każdym placu budowy. Jest nieoceniony w przypadku wznoszenia szkieletu budynku i sprawdza się zdecydowanie lepiej niż rusztowania. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z bardzo wysokimi budynkami lub wieżowcami. Ze względu na swoje parametry, dźwigi umożliwiają wykonywanie prac, których wykonanie nie byłoby możliwe ręcznie.

Dźwigi służą zarówno do montażu, jak i do demontażu konstrukcji. Nie tylko wznoszonych z betonu, ale również stalowych: hal, magazynów lub mostów. Są pomocne przy montażu elementów elewacyjnych, na przykład tynkowaniu lub wstawianiu okien, mocowaniu stropów prefabrykowanych, przeprowadzaniu instalacji na wysokości, a także do przenoszenia, załadunku oraz rozładunku innych maszyn i urządzeń wielkogabarytowych, które są niezbędne na placu budowy. Dźwigi służą do przenoszenia palet z materiałami budowlanymi: kostką brukową, pustakami, dachówkami. Umożliwiają wnoszenie materiałów i sprzętu na wyższe kondygnacje. W zależności od udźwigu oraz wysokości podnoszenia służą do montażu więźby dachowej lub montażu kominów. Dzięki zastosowaniu dźwigów prace przebiegają znacznie szybciej – ich rola jest tutaj nieoceniona.

Wszechstronne zastosowanie dźwigów

Dźwigi odgrywają znaczącą rolę nie tylko ze względu na swoje możliwości, ale również z powodu szerokiej gamy rodzajów dźwigów. W zależności od specyfiki budowy oraz rodzaju wykonywanych prac, na placu budowy pomocne będą dźwigi stacjonarne lub przejezdne, o większym lub mniejszym tonażu i gabarytach 

– dodaje specjalista z IMA Sprzęt i Budownictwo z Wrocławia, firmy oferującej m.in. wynajem stacjonarnych dźwigów i żurawi

– Dźwigi kołowe mają możliwość poruszania się, nie tylko po placu budowy, ale również po drogach publicznych. Dzięki temu mogą służyć do załadunku i rozładunku materiałów budowlanych, przenoszenia elementów konstrukcyjnych stalowych lub drewnianych albo do transportu gotowych płyt szalunkowych. Dźwigi stacjonarne cechują się natomiast większą precyzją, bardzo dużym zasięgiem pracy oraz wysokim udźwigiem, dlatego sprawdzają się na większych budowach.

Co więcej, dźwigi można wyposażyć w elementy dodatkowe, takie jak hak do przenoszenia ładunku lub zamykane łyżki, dzięki którym możliwe jest przenoszenie materiałów sypkich. Nic więc dziwnego, że odgrywają tak znaczącą rolę na każdym placu budowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz