Materiał Partnera

Gdzie muszą znaleźć się platformy dla osób z niepełnosprawnością?

Gdzie muszą znaleźć się platformy dla osób z niepełnosprawnością?

Zapewnienie osobom z niepełnosprawnością pełnego dostępu do obiektów publicznych to ważny element budowania społeczeństwa otwartego, w którym każdy ma równe możliwości. Poruszanie się na wózku inwalidzkim nie powinno bowiem oznaczać rezygnacji z uczestnictwa w życiu publicznym, a obowiązkiem reszty społeczności jest stworzyć rozwiązania, które będą do tego służyć.

Obowiązujące przepisy

Technologia w zakresie urządzeń dźwigowych osiągnęła ten etap rozwoju, w którym bez trudu może zostać wykorzystana w istniejących budynkach w postaci urządzeń do przemieszczania osób niepełnosprawnych, jak definiuje je Urząd Dozoru Technicznego. To dość powszechne już w naszym otoczeniu platformy, których zadaniem jest transport osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ich budowa, kwestie związane z użytkowaniem określone zostały w rozporządzeniach: rady Ministrów w sprawie urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu oraz Ministra Przedsiębiorczości i Technologii dotyczącemu warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego.

Należy przy tym zaznaczyć, że obiekty użytku publicznego, w jakich platformy dla osób z niepełnosprawnością muszą się znajdować, to nie tylko urzędy administracji państwowej, ale wiele innych form działalności. Zaliczamy do nich również między innymi:

  • instytucje kultury,
  • oświatę,
  • bankowość,
  • handel,
  • gastronomię,
  • transport,
  • turystykę.

Podmioty realizujące usługi w obszarze wymienionych działalności powinny zatem ze swej strony zadbać o to, by w lokalu znalazły się udogodnienia, które pozwolą osobom z niepełnosprawnościami bez trudu dostać się do budynku oraz przemieszczać się wewnątrz niego.

Rodzaje urządzeń

Wyróżnia się dwa typy platform. Jednym z nich są podnośniki pionowe, które z wyglądu przypominają klasyczną windę. Jej konstrukcja obejmuje podest zabezpieczony barierkami umożliwiający pokonanie wysokości do trzech metrów. Jego atuty to zasilanie z sieci, co gwarantuje stałą funkcjonalność, a także optymalne zagospodarowanie przestrzeni, urządzenie nie zwęża bowiem schodów. Dodatkowo przejazd jest możliwy z opiekunem. Platformę można zamontować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Ważne jednak, aby prace instalacyjne powierzyć doświadczonemu wykonawcy, jakim jest firma Tryb Dźwig z Bydgoszczy. Innym typem są platformy schodowe. Nie wymagają dodatkowej powierzchni, można je bowiem złożyć, gdy nie są używane. Ich cechą jest ruch po torze prostym lub krzywoliniowym, co przydaje się w przypadku zakręcających schodów.

Niezależnie od rodzaju urządzenia, należy zwrócić uwagę na kwestię obsługi. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za obsługę windy, która zostanie w tym zakresie przeszkolona. Dzięki temu unikniemy awarii. W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się modele współpracujące z kartą zbliżeniową, kluczem albo pilotem. Osoby chcące skorzystać z platformy powinny mieć możliwość powiadamiania o tym za pomocą dzwonka lub innego systemu. Będzie to przydatne także w razie rozładowania się urządzenia. Wyposażenie podnośnika w krzesełko pozwoli korzystać z niego również osobom, które mają problemy z poruszaniem się, na przykład seniorom.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Nakielska 43a
tel. 52 373 18 76
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać