Artykuł sponsorowany

Czy dźwig samojezdny jest potrzebny przy budowie domu jednorodzinnego?

Czy dźwig samojezdny jest potrzebny przy budowie domu jednorodzinnego?

Niegdyś dźwigi budowlane były wykorzystywane głównie przy realizacji największych inwestycji, na przykład obiektów przemysłowych, handlowych, bloków, wieżowców. Obecnie jednak tego rodzaju maszyny są nieocenionym wsparciem także podczas powstawania domów jednorodzinnych. Ich możliwości pozwalają na znaczne przyspieszenie budowy, a szeroki wybór umożliwia dopasowanie do typu wykonywanych prac.

Kiedy przyda się dźwig?

Czasy samodzielnego wznoszenia zabudowy jednorodzinnej niemal bezpowrotnie minęły. Coraz częściej również powstają całe osiedla domków, gdzie inwestorami są deweloperzy. W każdej z tych sytuacji do realizacji projektu zatrudniane są profesjonalne firmy budowlane oraz te udostępniające różnego rodzaju sprzęt i maszyny. Dzięki takiemu rozwiązaniu obiekty mieszkalne są gotowe znacznie szybciej niż kiedyś, bez względu na wykorzystywaną technologię zabudowy. Niezależnie od tego, czy inwestorem jest osoba indywidualna czy wspomniany deweloper, obecność dźwigu samojezdnego na placu budowy przy tego rodzaju budynkach to już obecnie niemal standard. Nic dziwnego, ponieważ w znacznym stopniu przyczyniają się do ułatwienia w wykonywaniu wielu prac.

Przede wszystkim  maszyny będą konieczne przy rozładowywaniu lub ewentualnym załadowywaniu materiałów budowlanych. W tej roli dobrze sprawdzają się dźwigi HDS, czyli samochody ciężarowe, wyposażone w samozaładowcze ramię hydrauliczne. Po zakończonej budowie przydadzą się także do uprzątnięcia terenu. W trakcie trwania prac z kolei nieodzownym pomocnikiem będą tradycyjne żurawie samojezdne, dopasowane do rodzaju wykonywanych czynności. Mowa tutaj bowiem o montażu ścian, stropu, a przede wszystkim więźby dachowej. Takie elementy jako gotowe prefabrykaty wykorzystuje się głównie w budownictwie szkieletowym. Maszyny będą również gotowe na przykład do zainstalowania betonowego szamba na działce. Jak widać, sprzęt dźwigowy przy wznoszeniu budynków jednorodzinnych sprawdza się tak samo dobrze jak przy realizacjach związanych na przykład z obiektami przemysłowymi.

Jak przygotować teren?

Przed udostępnieniem inwestorowi odpowiedniego dźwigu z wykwalifikowanym operatorem, pracownik firmy go wynajmującej powinien zorientować się, w jakich warunkach mają być wykonywane prace. Między innymi pod tym względem zostanie dobrana właściwa maszyna. Warto korzystać pod tym względem z usług doświadczonych przedsiębiorstw, na przykład firmy Dźwigi Rybacki z Wólki Majdańskiej. Osoba odpowiedzialna za plac budowy powinna poinformować o nośności oraz stabilności podłoża na działce, ponieważ ten czynnik będzie determinować bezpieczną pracę sprzętu. Ponadto bardzo ważne jest przygotowanie bramy wjazdowej o szerokości co najmniej 260 cm, a także zorientowanie się w położeniu napowietrznych linii energetycznych. W niektórych przypadkach mogą one stanowić bowiem poważne utrudnienie przy dotarciu dźwigu na teren inwestycji.

Opracowanie:
Wólka Majdańska 14
tel. 605 316 147
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać