Artykuł sponsorowany

Rodzaje, właściwości i zastosowanie metali kolorowych

Rodzaje, właściwości i zastosowanie metali kolorowych

Przedsiębiorstwa zajmujące się skupem i przetwarzaniem surowców wtórnych cenią właściwości metali kolorowych. Pod tym określeniem kryją się wszelkie nieżelazne metale. Metale nieżelazne to nazwa techniczna metali oraz stopów, które nie są żelazem i nie zawierają go w swoim składzie. Metale kolorowe są zróżnicowane, jeśli chodzi o ich właściwości i zastosowanie. Zobacz, czym dokładnie są, a także, jakie są ich cechy i zastosowanie i co z nimi zrobić, gdy nie są już nam potrzebne.

Czym właściwie są metale kolorowe?

Wielu z nas, gdy słyszy określenie metale kolorowe, może pomyśleć, że są to wszystkie metale w różnych barwach. W rzeczywistości ich kolor nie wpływa na tę nazwę. Metale kolorowe, czyli inaczej nieżelazne to takie metale i ich stopy, które nie mają w sobie domieszek żelaza. Nieżelazne metale różnią się od siebie zarówno jeśli chodzi o właściwości, jak i zastosowanie. Warto jednak dodać, że cechami wspólnymi dla metali kolorowych są połyskliwy wygląd oraz dobre przewodnictwo cieplne. Nieżelazna metale najogólniej dzieli się na metale lekkie, ciężkie oraz pozostałe. Do pierwszej grupy zaliczane są m.in. aluminium, magnez i tytan oraz ich stopy. Z kolei do grupy drugiej należą miedź, nikiel, cynk, ołów, cyna czy kadm i ich stopy.

Właściwości i zastosowanie metali kolorowych

Metale kolorowe łatwo odróżnić od tych, które zawierają domieszki żelaza. Przede wszystkim są one odporne na działanie korozji. Kolejna ich cecha to dobra plastyczność, dzięki czemu są dość łatwe w obróbce. Wyróżniają się także estetycznym wyglądem. Ze względu na rozmaite właściwości, poszczególne metale nieżelazne mają różne zastosowanie. Miedź i mosiądz stosowane są między innymi do produkcji urządzeń elektronicznych i elektrycznych. Ponadto używa się ich w branży cieplnej. Z kolei aluminium stosuje się przede wszystkim w branży budowlanej i przemyśle, ponieważ metal ten jest odporny na korozję. W przemyśle używa się także brązu, z którego wytwarza się elementy do wielu maszyn. Brąz ceniony jest też w odlewnictwie elementów artystycznych. Ołów to metal, który jest niezastąpiony w produkcji baterii, kabli, a także blach i płyt aluminiowych.

Co można oddawać do punktów skupu metali kolorowych?

Każdy z nas ma styczność z metalami kolorowymi, ponieważ na co dzień korzystamy z urządzeń elektronicznych, kabli, maszyn i innych przedmiotów. Gdy nie używamy przedmiotów i urządzeń zawierających metale nieżelazne, warto oddać je do specjalistycznych punktów skupu. Takim jest firma Stal-Gum z Gołaszyna w województwie wielkopolskim. Oddawanie nieżelaznych metali do specjalistycznego punktu ma wiele korzyści. Przede wszystkim możemy zarobić za sprzedaż metali kolorowych, a także przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego. Warto też dodać, że oddając metale kolorowe do skupu, przyczyniamy się do zmniejszenia zużycia naturalnych surowców, których jest coraz mniej. Jakie konkretnie przedmioty przyjmują punkty skupu metali kolorowych? Do najpopularniejszych należą puszki, kable, żaluzje, felgi, nakrętki, zasilacze, grzałki czy elementy pojazdów.

Opracowanie:
Gołaszyn 56
tel. 502 579 948
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz