Artykuł sponsorowany

Rodzaje urządzeń do filtracji oleju

Rodzaje urządzeń do filtracji oleju
Uszkodzenia obserwowane w układach hydraulicznych mogą mieć różne przyczyny. Zdając sobie sprawę, jakie niebezpieczeństwo za sobą niosą, warto poznać ich źródła oraz działania zapobiegawcze, które pozwolą nam na dłuższą eksploatację naszego układu. Najlepszym tego rozwiązaniem są urządzenia służące do filtracji oleju.


Czym zajmuje się hydraulika siłowa?

Naukę o praktycznych zastosowaniach cieczy i wykorzystywaniu ich przepływu nazywamy hydrauliką. Zajmuje się ona przepływem płynów w rurach, rzekach i kanałach oraz jego ograniczeniem poprzez zastosowanie tam lub zbiorników. Jedna z jej dziedzin – hydraulika siłowa – powiązana jest z działaniem układów hydraulicznych, czyli zespołu połączonych części przekazujących energię lub sterowanie za pośrednictwem cieczy hydraulicznej. Wszystko to odbywa się pod ciśnieniem, w układzie zamkniętym. Układy hydrauliczne stosowane są m.in. w samolotach i w samochodach.


Dlaczego warto stosować filtrację oleju?

Ciecze hydrauliczne są narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Powstają one przed lub podczas uruchomienia oraz w czasie pracy urządzenia. Należą do nich cząstki stałe oraz o ostrych krawędziach, cząstki miękkie i galaretowate, a także substancje, które można rozpuścić w cieczy roboczej. Ich działanie prowadzi do uszkodzeń w układach hydraulicznych. W takich sytuacjach należy zastosować filtrację oleju, która jest najefektywniejszym sposobem na przedłużenie pracy układów hydraulicznych – wyjaśnia ekspert z firmy Bipromasz, który oferuje bogaty wybór sprzętu z zakresu hydrauliki siłowej. Jej działanie wpływa na wszystkie urządzenia – od zaworów, przez cylindry i armaturę po układ sterowania. W dodatku jest to najtańsza metoda na utrzymanie czystości układu, aczkolwiek często niedoceniana i rzadko brana pod uwagę w tego typu sytuacjach.


Jakie urządzenia służą do filtracji oleju?

Do filtracji oleju służą agregaty filtracyjne o masie ok. 45 kg, które przeznaczone są do utrzymywania oleju hydraulicznego w czystości, przepłukiwania instalacji hydraulicznych oraz do napełniania zbiorników oleju hydraulicznego poprzez filtrację oleju z beczki. Korzystają one z filtrów, wśród których wyróżniamy:


·         Filtry ssawne – pompa zasysa olej ze zbiornika poprzez filtr i dzięki temu zanieczyszczenia z dna nie dostają się do jej wnętrza i nie niszczą jej elementów.


·         Filtry powrotne – filtry puszkowe, które charakteryzują się kompaktową zabudową oraz łatwym dostępem do puszki filtra oraz wskaźnika zanieczyszczenia. Ich głowica wykonana jest z aluminium, a obudowa ze stali.


·         Filtry wlewowe – pełnią rolę korka wlewowego oraz filtra odpowietrzającego, a dzięki siatce z tworzywa można uniknąć przedostania się do zbiornika zanieczyszczeń w trakcie uzupełniania poziomu oleju.


·         Filtry oddechowe – zatrzymują cząstki stałe, wilgoć z powietrza wchodzącego do zbiornika oleju oraz usuwają zgromadzoną w filtrze wodę.


Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz