Artykuł sponsorowany

Odżelazianie wody – kiedy się na nie zdecydować?

Odżelazianie wody – kiedy się na nie zdecydować?

Filtrowanie wody użytkowej to rozbudowane zagadnienie obejmujące wiele kwestii powiązanych z dezynfekcją, uzdatnianiem i zmiękczaniem. Jednym z najpopularniejszych w Polsce tematów związanych z filtracją wody jest jej odżelazianie. Niestety, sprawia to, że często decydujemy się na systemy odżelaziania, gdy w ogóle ich nie potrzebujemy. Dla kogo są one przeznaczone?

Na czym polega odżelazianie wody?

Jedną z najbardziej klasycznych metod usuwania związków żelaza z wody jest doprowadzenie do ich utlenienia. Stosowane do tego środki chemiczne, takie jak chlor, sprawiają, że zawierające żelazo związki wytrącają się w postaci osadu o brązowawym kolorze. Do jego wyłapywania stosuje się np. filtry oparte na złożach piaskowych (m.in. złożach antracytowo‐piaskowych). Dochodzi wówczas do tzw. opadnięcia tlenków na pojedynczych ziarenkach piasku, co pozostawia wodę pozbawioną tych niebezpiecznych związków. Możliwe jest także zastosowanie złóż katalitycznych, które zastępują substancje utleniające – same mają bowiem dwojakie działanie, zarówno utleniając związki żelaza, jak i powodując ich opadnięcie. Złoża tego rodzaju należy jednak sezonowo regenerować. Jednym z przedsiębiorstw oferujących wysokiej jakości filtry eliminujące związki żelaza z wody jest firma Akwa.

Wskazania dla odżelaziania wody

Woda zawierająca dużą ilość związków żelaza będzie na pierwszy rzut oka bezbarwna, przyjmując pomarańczowo‐brunatny kolor przy kontakcie z powietrzem. Najczęściej jednak nie jest to aż tak widoczne. Najczęściej zauważamy po prostu rdzawe ślady – na toalecie lub zlewie. Może być to oznaką nadmiaru żelaza w wodzie, więc najlepiej oddać próbkę wody używanej w domu do analizy. Pokaże nam ona, co zawiera woda, której używamy na co dzień. Najczęściej wśród szkodliwych dla zdrowia związków żelaza znajdą się w niej także inne, nawet bardziej niebezpieczne substancje. Przeprowadzenie tego rodzaju analizy pozwoli na dobranie odpowiedniej metody działania, a więc także dopasowanego do naszej instalacji systemu uzdatniania wody.

Dlaczego związki żelaza w wodzie są szkodliwe?

Wiele mówi się o tym, że nadmiar żelaza w wodzie jest szkodliwy. To prawda – nawet małe dawki przyjmowanych wraz z wodą związków zawierających żelazo potrafią negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie. Żelazo ma tendencję do odkładania się w naszych tkankach, powodując np. zwiększenie uczucia suchej skóry oraz podatności domowników na alergie. Ponadto nadmiar żelaza może prowadzić do pojawienia się choroby Kashin‐Becka zaburzającej wzrost oraz powodującej liczne niepożądane zmiany stawowo‐kostne.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz