Artykuł sponsorowany

Rodzaje szlifierek. Przegląd dostępnych rozwiązań

Rodzaje szlifierek. Przegląd dostępnych rozwiązań

Szlifierki to urządzenia wykorzystywane przy wykańczaniu powierzchni utwardzonych, poddanych uprzedniej obróbce. Szlifowaniu może podlegać zarówno cały przedmiot, jak i jego konkretna część. Aby uzyskać pożądane parametry, niezbędny okaże się wybór odpowiedniego rodzaju szlifierki, dopasowanego pod kątem obrabianego materiału. Do dyspozycji mamy wiele rozwiązań. Wśród urządzeń stosowanych najczęściej warto wymienić między innymi szlifierki kątowe, mimośrodowe, oscylacyjne i taśmowe.

Szlifierki kątowe

Popularna kątówka/gumówka. Raczej nie wykorzystywana do dokładnego szlifowania powierzchni. Przydaje się głównie przy przecinaniu i szlifowaniu metalu oraz innych twardych materiałów (np. cięcie betonu, wykonywanie nacięć na murze). Stosowana również przy polerowaniu. Zaopatrzona w wymienne tarcze – przykręcane kluczem lub mocowane nakrętkami. Dla komfortu pracy, szlifierkę kątową wyposaża się w system antywibracyjny.

Szlifierki mimośrodowe

Typ szlifierek uniwersalnych, użytecznych zarówno przy pracach na powierzchniach płaskich, jak i tych zakrzywionych. Ich znakiem rozpoznawczym jest elastyczny talerz szlifierski, który wykonuje ruchy oscylacyjno-obrotowe, przyczyniając się do obróbki powierzchni wklęsłych i wypukłych. Szlifierki mimośrodowe pozwalają na obróbkę drewna i metalu oraz zdzieranie powłok malarskich. Po zmianie tarczy mogą przyjmować funkcje polerki, np. samochodowej.

Szlifierki oscylacyjne

Sprzęty stosowane przy pracach na powierzchniach płaskich i równych oraz przy wstępnym szlifowaniu powierzchni delikatnie zaokrąglonych. Stopa szlifująca urządzenia ma kształt prostokąta, dzięki czemu pozwala dotrzeć do narożników. Szlifierka oscylacyjna jest przydatna przy obróbce drewna – drzwi, blatów, mebli. Wyróżniamy też szlifierki typu delta z trójkątną stopą, przeznaczone do bardzo precyzyjnego szlifowania niedużych powierzchni.

Szlifierki taśmowe

Urządzenia szlifierskie zaopatrzone w taśmę przesuwającą się wyłącznie w linii prostej, bez obracania. Szybsze od szlifierek mimośrodowych. Są przeznaczone do zgrubnego szlifowania rozległych obszarów – szczególnie powierzchni drewnianych oraz płyt okleinowych i nieokleinowych, surowych bądź lakierowanych. Po zaopatrzeniu w specjalną ramkę pracują jeszcze dokładniej i delikatniej. Mogą działać wraz ze statywem, jako urządzenia stacjonarne.

Co wybrać?

Przedstawione powyżej typy urządzeń stanowią jedynie wybór. W praktyce, do dyspozycji mamy wiele innych szlifierek, w tym modele specjalistyczne. Przed wyborem konkretnego rozwiązania powinniśmy ustalić rodzaj i skalę planowanych prac szlifierskich. Jeżeli nie dysponujemy wiedzą i doświadczeniem, możemy poprosić o pomoc fachowców. Przedstawiciele sklepów z elektronarzędziami takich jak firma ROLMASZ służą radą i pomocą.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz