Materiał Partnera

Rodzaje pomp ciepła

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła to urządzenia wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody użytkowej. Bazują one na energii odnawialnej i są niezbędnym wyposażeniem każdego nowoczesnego domu, którego właścicielom zależy na zastosowaniu ekologicznych rozwiązań. Można je montować zarówno w nowych, jak i starych domach. Poznaj rodzaje pomp ciepła oraz ich największe zalety.

Jak zbudowane są pompy ciepła?

Pompy ciepła działają w pełni bezobsługowo. Użytkownicy doceniają je za wydajną pracę i tanią eksploatację. Istnieje kilka rodzajów pomp, dzieli się je głównie ze względu na rodzaj energii wykorzystywanej do wytworzenia ciepła, jednak ich budowa jest bardzo podobna, a działanie oparte na zbliżonych zasadach. Pompy pozyskują ciepło z wody, gruntu lub powietrza za pomocą wymiennika. Posiadają też drugi wymiennik, który odpowiada za oddawanie ciepła i zazwyczaj wykonany jest ze stali szlachetnej. Głównym elementem budowy tego typu urządzeń jest sprężarka. Cała pompa tworzy hermetycznie zamkniętą całość, którą wypełnia czynnik chłodniczy, i zakończona jest zaworem rozprężnym.

W woj. mazowieckim godną polecenia firmą zajmującą się montażem pomp ciepła jest HydroInstal z Józefowa, prowadzona przez Macieja Rudnickiego. Firma świadczy również szeroki zakres usług hydraulicznych i gazowych.

Pompy ciepła – gruntowe, wodne, powietrzne

Pompy ciepła dzieli się ze względu na rodzaj wykorzystywanej energii. Podstawową grupę stanowią pompy gruntowe, które energię do wytwarzania ciepła pobierają z ziemi. Do gruntu wtłaczany jest czynnik o niskiej temperaturze. Ciepło oddane z gruntu powoduje tym samym odparowanie czynnika chłodzącego znajdującego się w pompie ciepła. Pompy wykorzystujące energię z gruntu są jednymi z najczęściej wykorzystywanych, ponieważ uważa się je za najbardziej efektywne. Kolejną grupę stanowią pompy wodne, które do wytwarzania energii wykorzystują wody gruntowe. Do ich działania niezbędne jest wykopanie minimum dwóch studni – ssącej i chłonnej. Pomiędzy nimi umieszcza się dodatkową pompę. Aby wytworzyć moc grzewczą, potrzebny jest przepływ ok. 150 litrów wody na godzinę. Wodne pompy ciepła mają wysoką efektywność, ale wymagają od inwestora poniesienia dodatkowych kosztów związanych z wykopaniem studni i zamontowaniem dodatkowych elementów instalacji, dlatego na to rozwiązanie rzadko decydują się właściciele domów jednorodzinnych. Za najmniej efektywne uważa się powietrzne pompy ciepła, ponieważ powietrze jest słabym magazynem ciepła. Są one jednak stosunkowo najtańsze. Najczęściej stosuje się je jako dodatkowe, uzupełniające źródło energii.

Opracowanie:
Józefów, Księżycowa 4
tel. 507 532 442
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz