Materiał Partnera

Rodzaje narzędzi skrawających

Rodzaje narzędzi skrawających

Istnieje wiele rodzajów narzędzi skrawających, dzieli się je ze względu na różnorodne właściwości – kształt powierzchni, sposób użycia, metodę obróbki itp. Narzędzia skrawające służą to tzw. obróbki ubytkowej. Postaramy się przybliżyć charakterystykę poszczególnych rodzajów narzędzi skrawających. Zachęcamy do lektury naszego artykułu.

Podział ze względu na przeznaczenie

Poszczególne rodzaje narzędzi skrawających możemy podzielić ze względu na kształt powierzchni, jaką należy poddać obróbce. Inne narzędzia wykorzystamy do obróbki otworów, a inne do gwintów czy rowków. Przykładowo, do obróbki otworów użyjemy wierteł, głowic wiertarskich, a także pogłębiaczy, nawiertaków i rozwiertaków. Przydatne mogą okazać się również przeciągacze.

Podział ze względu na sposób użycia

W tym podziale wyróżniamy narzędzia maszynowe i ręczne. Dobry przykład stanowią tu narzędzia do gwintów, które dzielimy na gwintowniki maszynowe – proste lub kręte; oraz ręczne – wstępne, pośrednie i wykańczające.

Podział ze względu na sposób obróbki

Konieczność użycia konkretnego narzędzia skrawającego może być również podyktowany metodą kształtowania powierzchni. Na przykład do obrabiania kół zębatych użyjemy narzędzi obwiedniowych. Natomiast do obróbki powierzchni kształtowych i płaskich służą frezarki. Osobną kategorię narzędzi skrawających stanowią różnego rodzaju noże – tokarskie, strugarskie czy dłutownicze.

Podział ze względu na budowę

Narzędzia skrawające dzieli się również ze względu na zastosowane w nich rozwiązania konstrukcyjne, np. sposób mocowania. Istnieją także narzędzia uniwersalne, które mają dość szerokie i powszechne zastosowanie. Do realizacji nietypowych zadań używa się natomiast narzędzi specjalnych.

Gdzie zaopatrzyć się w najlepsze narzędzia skrawające?

W wysokiej jakości nowoczesne narzędzia skrawające, a także systemy mocowań narzędzi i detali warto zaopatrzyć się w firmie Sternisko Industry z Raciborza w woj. śląskim. Firma zajmuje się również wytwarzaniem i sprzedażą narzędzi specjalnych – monolitycznych i składanych pod konkretne rozwiązania technologiczne. Oferuje również kompleksowy serwis, regenerację oraz naprawy narzędzi skrawających.

Opracowanie:
Racibórz, Szczecińska 56
tel. 32 415 88 25
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz