Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto poddawać regeneracji narzędzia do obróbki skrawaniem?

Dlaczego warto poddawać regeneracji narzędzia do obróbki skrawaniem?

Maszyny CNC stosowane są w wielu branżach przemysłowych. Ich intensywna eksploatacja skutkuje szybkim zużywaniem się narzędzi skrawających, w które owe maszyny są wyposażone. Zakup zupełnie nowych elementów wiąże się ze stałym i dość wysokim kosztem, dlatego część przedsiębiorców decyduje się na regenerację używanych narzędzi. Jakie wynikają z tego korzyści?

Jakie narzędzia skrawające można naprawić?

Regeneracja narzędzi skrawających zyskuje na popularności, choć w naszym kraju oferuje ją stosunkowo niewiele firm. Jedną z nich jest Sternisko Industry – polski przedstawiciel renomowanych producentów: AMF GmbH Co. & KG, RÖHM GmbH, Simon Nann GmbH & Co. KG, Haimer GmbH, FIBRO GmbH Werk Weinsberg, HAM GmbH, ILIX Präzisionswerkzeuge GmbH, CeramTec GmbH, Dress Werkzeuge Hentschke GmbH & Co. i Tschor. Wspomniana wyżej firma specjalizuje się w naprawie:

  • wierteł,

  • wierteł trepanacyjnych,

  • frezów,

  • frezów ślimakowych,

  • pogłębiaczy,

  • gwintowników,

  • narzędzi specjalnych,

  • dłutaków,

  • płytek skrawających.

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie rozbudowane zaplecze technologiczne i załoga doświadczonych specjalistów, którzy doskonale znają się na swoim fachu. Do regeneracji narzędzi skrawających wykorzystuje się metodę napawania i ostrzenia. Naprawie podlega część robocza elementu.

Zalety regeneracji narzędzi skrawających

Największą zaletą regeneracji narzędzi do obróbki skrawaniem jest obniżenie kosztów produkcyjnych. Koszt naprawy narzędzi np. węglikowych jest nieporównywalnie niższy niż zakup identycznego przyrządu wprost od producenta. Co więcej, firmy zajmujące się naprawą tego typu elementów dokładają wszelkich starań, by po serii zabiegów regeneracyjnych, parametry techniczne i mechaniczne narzędzia, były identyczne z parametrami nominalnymi. W efekcie operator maszyny CNC nie odczuwa żadnego dyskomfortu związanego z tym, że pracuje na używanych narzędziach. Co więcej, proces regeneracji wydłuża żywotność narzędzi i daje możliwość jego modyfikacji np. poprzez zmianę geometrii gniazd czy średnicy narzędzia. Dzięki temu można dopasować przyrząd do indywidualnych potrzeb inwestora, nie pogarszając przy tym jego jakości. Warto jeszcze wspomnieć o oszczędności czasu. Podejmując stałą współpracę z firmą regenerującą narzędzia skrawające, przedsiębiorca zapewnia sobie stały dostęp do odpowiednio ostrych i funkcjonalnych narzędzi. W czasie, gdy stępione elementy są naprawiane, operatorzy korzystają z tych, które dopiero co przeszły proces regeneracji. Tworząc taki obieg zamknięty, można do minimum zminimalizować ryzyko wystąpienia przestojów w produkcji.

Opracowanie:
Racibórz, Szczecińska 56
tel. 32 415 88 25
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz