Artykuł sponsorowany

Rodzaje kontenerów na śmieci

Rodzaje kontenerów na śmieci

Wywóz odpadów wymaga stosowania właściwych urządzeń – kontenerów dopasowanych do charakterystyki wywożonych śmieci, a także odpowiednich pojazdów. Istnieje wiele rodzajów pojemników, które mogą być wykorzystane w zależności od rodzaju odpadów oraz ich ilości. W przypadku zwykłych śmieci komunalnych zwykle są to pojemniki z tworzywa sztucznego. Przy większych i cięższych odpadach konieczne będzie użycie kontenerów stalowych.

Pojemniki do wywozu odpadów komunalnych

Odpowiednie gospodarowanie odpadami jest coraz ważniejsze nie tylko ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną i coraz większe zainteresowanie recyklingiem wynikające z troski o środowisko naturalne oraz redukcję zanieczyszczeń, ale także z uwagi na wprowadzane regulacje prawne. Obowiązujące przepisy przewidują poważne sankcje za nielegalny wywóz odpadów, a także ich nieprawidłowe segregowanie czy pozbywanie się „na własną rękę”, np. przez spalanie. Zarówno osoby prywatne, jak i podmioty gospodarcze muszą coraz większą wagę przykładać do procedur związanych z przekazywaniem i wywozem odpadów, a niektóre z nich wymagają zamówienia specjalnych kontenerów, dzięki którym można je bezpiecznie gromadzić i przewozić do miejsc recyklingu, utylizacji albo składowania – zauważa przedstawiciel firmy ZUZPER, specjalizującej się w odbiorze odpadów, wynajmie kontenerów oraz pielęgnacji terenów zielonych.

Większość odpadów komunalnych powstających w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych czy mniejszych firmach trafia do standardowych pojemników na śmieci. W budynkach wolnostojących najczęściej są to tradycyjne pojemniki z tworzywa sztucznego, z zamontowanymi w dolnej krawędzi kółkami po przechyleniu ułatwiającymi transport i ustawianie. Zazwyczaj używane są pojemniki 120 lub 240-litrowe, choć niekiedy stosuje się też mniejsze o pojemności około 60 litrów. Tam, gdzie odpadów jest nieco więcej lub są odbierane rzadziej, najczęściej korzysta się z charakterystycznych kontenerów ustawianych na czterech kółkach o pojemności około 1100 litrów. W pojemnikach i kontenerach tego rodzaju gromadzi się odpady komunalne poszczególnych frakcji, które są odbierane przez regularnie kursujące „śmieciarki”. Istnieją jednak również takie rodzaje odpadów, które nie mogą być wyrzucane razem z tzw. śmieciami bytowymi. Należą do nich choćby tzw. gabaryty, odpady budowlane oraz odpady zielone.

Do gromadzenia odpadów niestandardowych służą zwykle większe i zdecydowanie pojemniejsze kontenery stalowe, które zazwyczaj są podstawiane w razie zgłoszenia takiej potrzeby lub specjalnie zamawiane np. podczas prowadzenia remontu, modernizacji czy robót budowlanych, wykonywania prac ogrodniczych, opróżniania mieszkania albo po prostu podczas wymiany mebli. Kontenery na gabaryty są przeznaczone do składowania i wywożenia mebli, dywanów, wykładzin i większych elementów wyposażenia wnętrza, a także m.in. zużytego sprzętu sportowego lub wózków dziecięcych. Wśród odpadów budowlanych znajduje się przede wszystkim gruz betonowy i ceglany, skuwane tynki, demontowane konstrukcje drewniane od elementów więźby dachowej po schody czy stropy, fragmenty instalacji wodnych, kanalizacyjnych i elektrycznych. Odpady zielone to najczęściej skoszona trawa, obcinane gałęzie, karczowane krzewy i drzewa oraz zbierane jesienią i wiosną liście.

Pojemniki do wywozu gruzu, gabarytów i odpadów zielonych

Do wywozu odpadów, które nie są odbierane w standardowym trybie na obszarze danej gminy czy dzielnicy konieczne będzie zamówienie osobnego kontenera. Firmy obsługujące teren, na którym jest położona nieruchomość, mogą wynająć kontener o odpowiedniej pojemności i podstawić go we wskazanym miejscu. Dostępne są zwykle pojemniki mieszczące różne objętości odpadów – ze względu na zróżnicowanie wyrzucanych materiałów i przedmiotów konieczne będzie oszacowanie wielkości kontenera w metrach sześciennych. W najmniejszych pojemnikach stalowych można zwykle zgromadzić około 1,5 metra odpadów, a w największych nawet 40 metrów sześciennych. Do zamówienia pojemnika wystarczy kontakt telefoniczny z firmą wykonującą usługę. Po zapełnieniu kontenera lub upływie ustalonego czasu będzie on zabrany, a odpady przekazane do zagospodarowania we właściwy, zgodny z przepisami sposób.

Warto pamiętać, że wywóz odpadów może być realizowany kontenerami różnego typu. Przy niewielkim zapotrzebowaniu wystarczą zwykle mniejsze kontenery o pojemności od 1,5 do 12 metrów sześciennych. Są to najczęściej kontenery typu Mulda. Charakteryzują się one specyficzną budową – ich dolne krawędzie z przodu i z tyłu są ścięte pod kątem tak, by ułatwić załadunek na ciężarówkę. Pojemniki typu Mulda są odbierane pojazdami z bramowym systemem podnoszenia. Składa się on z unoszonej za pomocą siłowników hydraulicznych ramy, do której kontener jest podwieszany przy użyciu montowanych do specjalnych uchwytów wspawanych na jego burtach oraz odpowiednio wytrzymałych zawiesi łańcuchowych. Dzięki temu, że po przeciwległych stronach kontenera znajdują się po dwa punkty mocowania, całość zachowuje stabilność podczas ruchu bramy i unoszeniu pojemnika z platformy transportowej i ustawianiu go na niej.

W przypadku kontenerów o większej pojemności od 12 do 40 metrów sześciennych wykorzystywane są zwykle systemy hakowe. W tym przypadku kontener ma formę bardziej zbliżoną do prostopadłościanu, a system podnoszenia wykorzystuje odpowiednio przystosowany hak. Jest on umieszczony centralnie w stosunku do kontenera, w osi pojazdu. Zaczep haka jest wkładany w specjalny uchwyt znajdujący się na tylnej burcie pojemnika, a zaginane ramię unoszone albo opuszczane za pomocą siłownika hydraulicznego. Konstrukcja kontenera musi więc być na tyle wytrzymała, by bez trudu wytrzymywała jego ciężar oraz wszystkich zgromadzonych we wnętrzu odpadów. Szczególnie trwałe i solidne muszą być kontenery przeznaczone do wywozu gruzu z uwagi na poważną masę ładunku.

Zamówienie odpowiedniego kontenera to najprostszy sposób na pozbycie się odpadów – pozostałości po remoncie lub budowie, odpadów zielonych czy gabarytów. Cała procedura jest niezwykle prosta, a zamawiający poza określeniem przybliżonej ilości odpadów nie musi się przejmować ani typem dostarczanego pojemnika, ani jego transportem czy dodatkowymi formalnościami. Tylko korzystanie z usług firm wywożących nieczystości stałe na danym terenie daje pewność, że wszystko odbywa się legalnie i bez uszczerbku dla środowiska naturalnego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz