Artykuł sponsorowany

Jak gromadzić odpady stałe na posesji?

Jak gromadzić odpady stałe na posesji?

Miejsce gromadzenia odpadów stałych na posesji podlega ścisłym regulacjom prawnym wynikającym z określonego modelu użytkowania pojemników na śmieci. Właściciele domów jednorodzinnych są zobowiązani do takiego ulokowania pojemników, aby dostęp do nich był w pełni swobodny. To trudne wyzwanie, biorąc pod uwagę, że wyeksponowane pojemniki na odpady zaburzają estetykę przestrzeni przydomowej. Sprawdźmy, jak gromadzić odpady stałe, aby zbytnio nie rzucały się w oczy.

Jak powinna wyglądać strefa śmietnika?

Miejsce zrzutu odpadów na posesji musi spełniać dwa podstawowe warunki: być usytuowane na terenie nieruchomości i pozwalać na swobodną segregację śmieci. Absolutnym minimum jest wydzielenie placyku, na którym ustawia się kontenery wyposażone w zamykane otwory wrzutowe, dostępne w ofercie firmy Eko Logistik. Wersja rozbudowana obejmuje budowę pionowej instalacji, najczęściej murowanej, oraz zadaszenia. Decydując się na zewnętrzna osłonę, warto przemyśleć montaż w linii ogrodzenia, tak aby zajmowała niewiele miejsca i była możliwa do ukrycia, np. za pomocą bluszczu lub krzewów.

Wygląd altany zależy od projektu zagospodarowania działki i samego śmietnika. Przed rozpoczęciem budowy obiektu należy dokonać urzędowego zgłoszenia wykonawstwa robót budowlanych.

W niektórych uzasadnionych przypadkach możliwe jest wydzielenie pomieszczenia gospodarczego w budynku jako obszaru gromadzenia odpadów stałych.

Gdzie zlokalizować strefę gromadzenia odpadów?

Miejsce gromadzenia śmieci to szczególna strefa robocza, która wymaga odpowiedniego podejścia projektowego. Biorąc pod uwagę kwestie techniczne, należy zlokalizować ją w pobliżu bramy wjazdowej od frontu działki. Taka lokalizacja sprawia niestety pewne trudności – trudno ukryć coś, co znajduje się tuż przed wejściem na posesję.

Lokalizacja śmietnika podlega pewnym regulacjom prawnym. W myśl przepisów miejsce gromadzenia śmieci musi znajdować się nie mniej niż 2 metry od granicy sąsiedniej nieruchomości. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy pojemnik styka się w takim samym obiektem po drugiej stronie płotu. Kontenery z zamykanymi otworami mogą znajdować się przy linii rozgraniczającej od strony ulicy, ale w odległości nie mniejszej niż 3 m od siedzib ludzkich.

Ścieżka do śmietnika

Ważnym elementem małej architektury ogrodowej jest ścieżka do śmietnika. Jako że kontenery posiadają zazwyczaj kółka, ścieżka do śmietnika powinna być wykonana z gładzonego kamienia, co znacznie usprawni transport kontenerów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz