Artykuł sponsorowany

Opróżnianie szamba – co warto wiedzieć na ten temat?

Opróżnianie szamba – co warto wiedzieć na ten temat?

Szamba to bezodpływowe zbiorniki, w których gromadzone są nieczystości stałe i płynne. Zbiorniki te montuje się na posesjach, które nie mają przyłącza do kanalizacji miejskiej. Szamba wymagają regularnego opróżniania, o czym muszą pamiętać jego użytkownicy. Pełen zbiornik może przysporzyć nie lada problemów. Za rozlanie się nieczystości po parceli grozi nawet kara grzywny. O czym trzeba pamiętać, decydując się na montaż szamba na działce?

Nowy dom, nowe obowiązki

Osoby, które do czasu przeprowadzki do wymarzonego domu pod miastem, mieszkały w bloku, często nie zdają sobie sprawy, jakim obowiązkom będą musiały sprostać, jeśli chodzi o obsługę szamba. Kanalizacja miejska ma do siebie to, że korzystamy z niej praktycznie bezwiednie. Nikt nie zastanawia się dokąd trafia woda ze spłuczki czy po kąpieli. Usługa odbioru nieczystości wliczona jest najczęściej w czynsz i – poza opłatą należności – mieszkańcy blokowisk nie muszą martwić się niczym więcej w tej kwestii.

Posiadając szambo, należy pamiętać o opróżnianiu zbiornika w odpowiednim momencie. W przeciwnym razie nieczystości zaczną rozlewać się po parceli, co nie będzie przyjemnym doświadczeniem ani dla domowników, ani dla ich sąsiadów. Jak zaznacza pan Andrzej Wall, który prowadzi firmę zajmującą się wywozem nieczystości płynnych – szybkość zapełniania się zbiornika jest kwestią indywidualną. Wszystko zależy od wielkości szamba, ilości domowników oraz miary zużytej wody. Szacuje się – w dużym uogólnieniu – że czteroosobowa rodzina, która dziennie wytwarza około 180 litrów ścieków, powinna opróżniać szambo co 2-3 tygodnie.

Nie opróżniaj szamba na ostatnią chwilę

Firmy zajmujące się wywozem ścieków, oferują ustalenie stałych terminów transportu. Wóz asenizacyjny pojawia się wówczas na naszej parceli w regularnych odstępach czasu. Choć takie rozwiązanie ma wiele zalet, nie zawsze jest w pełni opłacalne. Przy zmniejszonym zużyciu wody, generujemy mniej ścieków, więc może zdarzyć się, że firma opróżni niepełni jeszcze zbiornik, co zwiększa koszty eksploatacji szamba.

Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie czujnika, który będzie informował domowników o poziomie zapełnienia zbiornika. Wozu asenizacyjnego nie powinno się zamawiać na ostatnią chwilę. Pamiętajmy, że firma, z usług której korzystamy, obsługuje też innych zainteresowanych, więc jej pracownicy nie zawsze będą mieć czas, by bezzwłocznie zjawić się w miejscu naszego zamieszkania. Najlepiej umówić się na wywóz nieczystości na dwa-trzy dni przed ostatecznym zapełnieniem się szamba.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz