Artykuł sponsorowany

Rodzaje kombinezonów ochronnych oraz ich zastosowanie

Rodzaje kombinezonów ochronnych oraz ich zastosowanie

Kombinezony ochronne mają zapewnić pracownikowi bezpieczeństwo nie tylko przed potencjalnie mogącymi wystąpić zagrożeniami, ale również długofalowymi skutkami pracy w określonych warunkach. Obowiązek ich zapewnienia leży zawsze po stronie pracodawcy. Odzież ochronna musi być odpowiednio dopasowana do charakteru pracy na danym stanowisku. Dowiedz się, jakie wyróżniamy rodzaje kombinezonów ochronnych.

Kategorie środków ochrony osobistej

Żeby ułatwić odnalezienie się w wymaganiach dotyczących kombinezonów ochronnych, ustawodawca zdecydował się podzielić je na trzy kategorie:

  • I – czyli kombinezony chroniące prywatną odzież pracownika przed zabrudzeniem,
  • II – odzież ochronna zapewniająca bezpieczeństwo w warunkach niskiego ryzyka,
  • III – wyposażenie przeznaczone do pracy obarczonej dużym ryzykiem poważnych uszczerbków na zdrowiu lub utraty życia.

W Unii Europejskiej ustalono jednolite wytyczne, które gwarantują poprawną certyfikację i klasyfikację poszczególnych kombinezonów ochronnych. Należą do nich między innymi normy EN 13034, EN 14605. Każdy kombinezon znakowany w określony sposób, musi spełniać konkretne wytyczne dotyczące szczelności, zabezpieczeń czy materiału.

Kombinezony przeciwchemiczne

Jednymi z powszechnie używanych kombinezonów ochronnych są te, przeznaczone do pracy z substancjami chemicznymi. Odzież tego rodzaju jest wykonana z polipropylenu, wewnątrz natomiast najczęściej posiada warstwę materiału, który uprzyjemnia noszenie. Kombinezony są szczelne oraz zapewniają ochronę przed szeregiem substancji chemicznych mogących mieć negatywny wpływ na skórę człowieka. Mają rękawy zabezpieczone przed podwijaniem, uszczelniane szwy oraz zabezpieczane dodatkowo zamki.

Kombinezony przeciwpyłowe

Kombinezony przeciwpyłowe najczęściej oznakowane są jako typ 5/6. Chronią przed przenikaniem pyłów do dróg oddechowych, oczu i skóry, nadają się do pracy w wysokich temperaturach oraz są przystosowane do długotrwałego noszenia, dzięki dobremu radzeniu sobie z wilgocią. Przykładem firmy, która ma tego rodzaju kombinezony w ofercie jest A&K Serwis, która specjalizuje się między innymi w sprzedaży certyfikowanej odzieży ochronnej. Używane są nie tylko na budowach, w zakładach farmaceutycznych czy górnictwie, ale również przykładowo podczas pracy z azbestem. W zależności od wybranego wariantu oraz posiadanego przez konkretny model kombinezonu certyfikatu można liczyć na różne właściwości ochronne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz