Artykuł sponsorowany

Czym się różni odzież robocza od odzieży ochronnej?

Czym się różni odzież robocza od odzieży ochronnej?

W niektórych zawodach konieczne jest wyposażenie pracowników w strój dopasowany do specyfiki wykonywanej przez nich pracy. Mimo tego, że zarówno odzież robocza, jak i ochronna mają za zadanie zapewnić pracownikom właściwe bezpieczeństwo i w znacznej mierze wpływają na komfort pełnienia obowiązków zawodowych, występują między nimi pewne różnice. Co odróżnia odzież roboczą od stroju ochronnego? Podpowiadamy!

Czym charakteryzuje się odzież robocza?

W branżach, w których prywatny strój pracownika narażony jest na możliwość zabrudzenia lub zniszczenia konieczne jest wyposażenie go w odpowiednio dobraną odzież roboczą. Są to stroje, których głównym celem jest zabezpieczenie ubrań pracownika przed zanieczyszczeniami, takimi jak kurze, pyły czy inne substancje niezagrażające bezpośrednio jego zdrowiu ani życiu. Co więcej, ubrania robocze mogą również chronić pracownika przed drobnymi urazami, takimi jak otarcia.

W zależności od specyfiki wykonywanej pracy odzież robocza musi być dopasowana do miejsca pracy, pory roku oraz panujących temperatur w danym pomieszczeniu. W skład ubrań roboczych wchodzą m.in. spodnie robocze, najczęściej wyposażone w dodatkowe kieszenie pozwalające na przechowywanie niezbędnych do pracy narzędzi. Do stroju roboczego zaliczane są również buty robocze, fartuchy, kurtki ocieplane lub rękawice robocze, w szczególności wykorzystywane w warsztatach samochodowych oraz przez pracowników budowlanych.

Jakie są główne cechy odzieży ochronnej?

Odzież ochronna to natomiast artykuły, które powinny posiadać nie tylko certyfikaty, ale także muszą być zgodne z wymogami dotyczącymi ubrań ochronnych dla konkretnych rodzajów zagrożeń. W odróżnieniu od odzieży roboczej mają one zabezpieczać pracownika przed czynnikami biologicznymi, chemicznymi, mechanicznymi oraz promieniowaniem, które stanowią zagrożenie dla jego zdrowia oraz życia. Do stroju ochronnego zaliczane są między innymi kombinezony, spodnie, koszulki oraz buty ochronne. Dla spawaczy i elektryków pracujących przy wysokim napięciu oraz osób pracujących w laboratoriach chemicznych obowiązkowe będą również gogle, hełmy, maski oraz przyłbice.

Ubrania ochronne kategorii II dostępne w sklepie bhp Kris we Wrocławiu przeznaczone są dodatkowo dla pracowników, którzy narażeni są na niebezpieczeństwa zagrażające ich zdrowiu, niepowodujące długotrwałych negatywnych skutków zdrowotnych. Z kolei odzież ochronna z kategorii III dedykowana jest pracownikom, których obowiązki zawodowe mogą przyczynić się do poważnych konsekwencji zagrażających nawet ich życiu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz