Artykuł sponsorowany

Rodzaje implantów zębowych

Rodzaje implantów zębowych

Implanty zębowe to najlepsza dostępna metoda odbudowy utraconych zębów. Ich największą zaletą jest to, że w odróżnieniu od klasycznych protez zębowych, odbudowa zęba przy użyciu implantów stomatologicznych umożliwia nie tylko przywrócenie pełnej estetyki uśmiechu, ale, dzięki temu, że odbudowywany jest również korzeń zęba, także funkcjonalności układu żucia. Obecnie stosuje się kilka rodzajów implantów zębowych. Jakie? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Jaka jest budowa implantów zębowych?


Zanim będziemy mogli opisać, jakie są rodzaj implantów zębowych, najpierw musimy poznać ich budowę. Każdy implant stomatologiczny składa się z trzech równie ważnych elementów: filaru implantu, korony protetycznej oraz znajdującego się pomiędzy nimi łącznika. Żeby wszczepiony implant mógł dobrze pełnić swoje funkcje, wszystkie te elementy muszą być idealnie dobrane, bowiem każdy z nich pełni nieco inną funkcję. Najważniejszy jest oczywiście filar implantu, czyli metalowa śruba, która jest wszczepiana w dziąsło lub żuchwę i ma za zadanie zastąpić korzeń utraconego naturalnego zęba. Warto jeszcze raz zaznaczyć, że to właśnie ten element sprawia, ze odbudowanie zębów poprzez zastosowanie implantów daje znacznie większe korzyści niż poprzez zastosowanie klasycznych protez zębowych. Skąd się biorą ewentualne różnice w budowie implantów?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z zakresu implantologii z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: Sztuczny korzeń zęba, czyli filar implantu, jest odpowiedzialny za zapewnienie mu właściwej stabilności oraz odporności na zachodzące podczas przeżuwania pokarmu obciążenia mechaniczne. O ile materiały, z których wykonywane są łączniki oraz korony protetyczne są zawsze takie same, o tyle filar w zależności od potrzeb może być wykonany z tytanu, jego stopów lub cyrkonu. Rodzaje implantów dzielimy właśnie ze względu na materiał, z którego jest wykonany filar.

Czym się od siebie różnią poszczególne rodzaje implantów stomatologicznych?

Implanty z tytanu lub jego stopów


Najczęściej (i najdłużej) stosowane są implanty stomatologiczne z filarami wykonanymi z tytanu lub któregoś z jego stopów. Z tego materiału były wykonane pierwsze implanty zębowe w 1965 roku w Szwecji. Materiał ten przez lata był jedyną możliwością, ale też dlatego, że wykonane z nich implanty doskonale spełniają swoją funkcję. Tytan jest materiałem trwałym, odpornym na obciążenia mechaniczne, a przy tym wykazuje pełną biozgodność z tkanką kostna człowieka, dzięki czemu po wszczepieniu jest przez nią traktowany jak jej integralna część i może być przez nią bez przeszkód obrastana. Jedyną wadą tytanu jest jego metaliczny kolor. Czasami bowiem po pewnym czasie od wykonania zabiegu wszczepienia implantu zębowego dochodzi do naturalnego obniżenia linii dziąsła, a w rezultacie do odsłonięcia metalicznego filaru implanta. Na szczęście do takich sytuacji nie dochodzi zbyt często. Inną wadą tytanu jest to, że niektóre osoby mogą być na niego uczulone.

Implanty cyrkonowe

Drugim rodzajem implantów zębowychimplanty cyrkonowe (czasem nazywane też implantami ceramicznymi). Filary wykonane z cyrkonu mają barwę bardzo zbliżoną do naturalnego koloru zębów, dzięki czemu nawet po obniżeniu linii dziąseł nie trzeba się martwić o estetykę uśmiechu. Cyrkon jest też bardziej odporny na ścieranie oraz dużo rzadziej uczula.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz