Materiał Partnera

Chirurgia stomatologiczna – więcej niż ekstrakcja zęba

Chirurgia stomatologiczna – więcej niż ekstrakcja zęba

Chirurgia stomatologiczna to jedna z wielu dziedzin stomatologii, która zajmuje się leczeniem zębów oraz schorzeń w obrębie jamy ustnej i części twarzowej czaszki. Jej celem jest przywracanie naturalnego stanu fizjologicznego za pomocą zabiegów na tkankach miękkich i kośćcu w wymienionym obszarze.

Chirurgia – jedna z dziedzin stomatologii

Wizyta u stomatologa to codzienność większości Polaków. Świadomość społeczna w tym zakresie systematycznie wzrasta, a czasy zniszczonych zębów odchodzą w przeszłość. Coraz częściej pacjenci oczekują od lekarza stomatologa nie tylko leczenia, ale też zabiegów estetycznych, takich jak: wybielanie, wyrównywanie, uzupełnianie czy likwidacja przebarwień. Niekiedy jednak pomimo dużej dbałości o uzębienie, do pracy musi przystąpić chirurg. Specjalizacja związana ze stomatologią to tzw. chirurgia szczękowo-twarzowa. W większości standardowych gabinetów usuwanie zębów czy korzeni wykonywane jest przez stomatologa w ramach tradycyjnych usług. Zdarza się jednak, że ukształtowanie korzenia czy różnego typu powikłania wymagają pomocy specjalisty.

Chirurdzy szczękowo-twarzowi wykonują niektóre zabiegi również na sali operacyjnej w pełnym znieczuleniu. Niepozorne zęby potrafią bowiem stworzyć wiele problemów pacjentowi. Specjalizacja ta obejmuje też inne części twarzy, obejmuje zwłaszcza zmiany onkologiczne, których usunięcie wymaga zarówno dyplomu lekarza onkologa, jak i stomatologa.

Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog?

Zabiegi wykonywane przez lekarza chirurga szczękowo-twarzowego z poradni Dentysta. NZOZ. zalecane są w sytuacji, kiedy tradycyjne leczenie stomatologiczne nie zapewni właściwych rezultatów. Miewają one charakter zabiegów ratunkowych, które pozwalają uratować chore, uszkodzone lub zniekształcone zęby. Są niezbędne podczas przywracania funkcjonalności szczęce po wypadkach sportowych, komunikacyjnych i innych, w których doszło do poważnych uszkodzeń. Wśród typowych zabiegów, jakie wykonuje chirurg szczękowo-twarzowy można wymienić takie zabiegi, jak:

 • resekcja zębów i korzeni po ułamanych koronach,
 • usuwanie torbieli szczękowych,
 • sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych,
 • plastyka tkanek miękkich i tkanki kostnej,
 • usuwanie zmian zapalnych i resekcja wierzchołka korzenia,
 • hemisekcja, czyli usunięcie połowy zęba z pojedynczym korzeniem,
 • radektomia, czyli odcięcie jednego z wielu korzeni zęba,
 • leczenie urazów zębów po wypadkach,
 • zabiegi przedprotetyczne, czyli usunięcie wskazanych zębów, zmian chorobowych kości i tkanek miękkich, wyrównanie zniekształceń,
 • zabiegi przygotowujące do wszczepienia implantów,
 • zabiegi sprzyjające leczeniu przyzębia, czyli usuwanie tkanek miękkich i twardych, które sprzyjają rozwojowi chorób, likwidacja stanu zapalnego i odbudowa tkanek,
 • kiretaż otwarty - oczyszczenie kieszonek dziąsłowych.

Przykładowe zabiegi, jakie wykonuje specjalista z dziedziny chirurgii szczękowo-twarzowej to zarówno procedury standardowe, często wykonywane, jak i okazjonalne. Te drugie, jak hemisekcja czy radektomia, praktykowane są tylko w bardzo wyjątkowych sytuacjach, kiedy większość zęba może zostać uratowana, a takie postępowanie jest zalecane przez stomatologa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz