Artykuł sponsorowany

RK Biuro Rachunkowe sp. z o.o.: Prowadzenie ewidencji środków trwałych w firmie

RK Biuro Rachunkowe sp. z o.o.: Prowadzenie ewidencji środków trwałych w firmie

Wyposażenie firmy pozwala na rozwój działalności gospodarczej. Często jednak przedsiębiorcy mają problem z określeniem tego, czy daną rzecz należy zaliczyć do owego wyposażenia, a może do wydatków lub też środków trwałych. A skoro o środkach trwałych już mowa, to warto podkreślić, że ich ewidencjonowanie jest obowiązkiem przedsiębiorcy. Co się do nich zalicza i kto może pomóc w dopełnieniu niezbędnych formalności? Dowiemy się tego od pracownika RK Biuro Rachunkowe sp. z o.o..

Środki trwałe w firmie

Zanim dowiesz się, jak wygląda prowadzenie ewidencji środków trwałych, w pierwszej kolejności powinieneś dowiedzieć się, co właściwie się do nich zalicza. Pierwszą grupę ewidencji środków trwałych stanowią nieruchomości, a więc wszystkie grunty i budynki, a także odrębne lokale oraz udziały w nieruchomościach, również te z prawem do użytkowania wieczystego gruntu. Do środków trwałych zalicza się urządzenia i maszyny techniczne czy budowlane, środki transportu należące do firmy oraz żywy inwentarz. Prowadzenie ewidencji środków trwałych jest nie tylko dość skomplikowane, ale przede wszystkim pracochłonne.

Jak wygląda prowadzenie ewidencji środków trwałych?

Należy zacząć od tego, że ewidencję środków trwałych można prowadzić w kilku różnych formach pisemnych. Dokument może mieć postać specjalnej książki, którą można zakupić w księgarni i wypełniać ręcznie, może być również tabelką przygotowaną i wypełnioną w komputerze, a następnie wydrukowaną lub po prostu odręcznym pismem bez tabelki. Bez względu na to, na jaką formę zdecyduje się przedsiębiorca, w takim dokumencie muszą znaleźć się konkretne informacje. Podstawą jest oczywiście imię i nazwisko osoby sporządzającej. Kolejne dane to: adres i NIP podatnika, data nabycia środka trwałego oraz jego liczba porządkowa, wartość początkowa oraz wartość ulepszenia czy data przyjęcia. Do użytkowania.

Należy pamiętać również o określeniu rodzaju dokument, na podstawie którego można stwierdzić nabycie, a także symbol Klasyfikacji Środków Trwałych. Kluczową rolę odgrywa tutaj również stawka amortyzacyjna. To nic innego jak spadek wartości danego środka trwałego, który wynika z jego użytkowania na rzecz działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że stawki amortyzacyjnej nie ustala się samodzielnie – należy bazować na ich ustalonych wysokościach, które są przypisanie do określonych grup środków trwałych. W przypadku likwidacji w ewidencji środków trwałych trzeba umieścić również datę i przyczynę likwidacji środka trwałego.

Profesjonaliści dla firmy

RK Biuro Rachunkowe sp. z o.o. specjalizuje się w oferowaniu usług księgowych i rachunkowych, takich jak przygotowywanie sprawozdań finansowych, doradztwo podatkowe, prowadzenie ksiąg rachunkowych, sporządzanie bilansów czy prowadzenie ewidencji środków trwałych. Korzystając z nowoczesnych technologii internetowych firma monitoruje zmiany w przepisach podatkowych, takie jak wzrost płacy minimalnej, i komunikuje je klientom. Dbając o bezpieczeństwo danych klientów, RK Biuro Rachunkowe stosuje zaawansowane procedury archiwizacji.

Opracowanie:
Starogard Gdański, al. Armii Krajowej 2
tel. 58 562 62 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz