Artykuł sponsorowany

Rozliczanie ryczałtu razem z Biurem Rachunkowym RK Sp. z o.o

Rozliczanie ryczałtu razem z Biurem Rachunkowym RK Sp. z o.o
Przedsiębiorcy jako jedną z czterech form rozliczania się z Urzędem Skarbowym mogą wybrać ryczałt ewidencjonowany. Komu się to opłaca, jakie są stawki ryczałtu i w jaki sposób się rozliczać? Na te wszystkie pytania najlepiej poszukać odpowiedzi u doświadczonych doradców i konsultantów pracujących w Biurze Rachunkowym RK Sp. z o.o. w Starogardzie Gdańskim.

Co to jest ryczałt ewidencjonowany?

Ryczałt ewidencjonowany jest jedną z odmian podatku dochodowego. Innymi formami opodatkowania są: rozliczanie się na zasadach ogólnych, podatek liniowy i karta podatkowa. Niestety z ryczałtu nie mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy i wszystkie firmy. Są to między innymi: apteki, handlujący akcesoriami i częściami samochodowymi, działalność polegająca zakupie i sprzedaży dewiz. Lista firm, które nie mogą skorzystać z ryczałtu, została wymieniona w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. W przypadku ryczałtu opodatkowany jest przychód, na który może zostać nałożona jedna ze stawek opodatkowania: 17%, 15%, 14%, 12,5%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% lub 2%. W Biurze Rachunkowym RK Sp. z o.o. w Starogardzie Gdańskim można uzyskać informacje, która ze stawek została przypisana do danej działalności gospodarczej.

Jak rozliczyć ryczałt ewidencjonowany?

Podatnik, który zamierza rozliczać się poprzez ryczałt ewidencjonowany, powinien podczas zakładania działalności gospodarczej we wniosku CEIDG-1 uzupełnić odpowiednią rubryczkę. Jeśli przedsiębiorstwa chcą zmienić formę opodatkowania, to mogą to zrobić już po zakończeniu roku. Ważne jest, aby zrobić to do dwudziestego dnia wypadającego po miesiącu, w którym firma osiągnęła przychód w nowym roku podatkowym. Podatek opłaca się co miesiąc lub co kwartał do dwudziestego dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc (kwartał). Należy pamiętać, że po zakończeniu roku podatkowego osoba rozliczająca się przez ryczałt, musi złożyć zeznanie roczne w formie PIT-28.

Zalety i wady ryczałtu ewidencjonowanego

O rozliczaniu się przedsiębiorstw przez ryczałt ewidencjonowany warto porozmawiać z doradcą w Biurze Rachunkowym RK Sp. z o.o. w Starogardzie Gdańskim. Ta forma opodatkowania ma bowiem kilka wad i zalet, o których warto wiedzieć przed wypełnieniem wniosku CEIDG-1. Zaletami są: stosunkowo niskie stawki podatku, prosta księgowość i możliwość rozliczania kwartalnego. Wady to brak możliwości: rozliczania się ze współmałżonkiem, skorzystania z ulgi na dzieci, rezygnacji z ryczałtu w trakcie roku, rozliczania kosztów uzyskania przychodu. Każdy przedsiębiorca powinien z pomocą doradcy podatkowego rozważyć, czy ryczałt ewidencjonowany jest dla niego najlepszą formą rozliczania się z fiskusem.
Opracowanie:
Starogard Gdański, al. Armii Krajowej 2
tel. 58 562 62 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz