Artykuł sponsorowany

Radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Natalii Falkowskiej-Wierczewskiej wyjaśnia: z czym wiąże się unieważnienie kredytu frankowego?

Radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Natalii Falkowskiej-Wierczewskiej wyjaśnia: z czym wiąże się unieważnienie kredytu frankowego?

Unieważnienie umowy kredytu frankowego pociąga za sobą poważne skutki prawne, dlatego przed podjęciem decyzji o pozwaniu banku warto zasięgnąć opinii radcy prawnego. Kancelaria Natalii Falkowskiej-Wierczewskiej ma doświadczenie w dochodzeniu odfrankowienia kredytu, czyli przekształceniu na kredyt złotówkowy z frankowym oprocentowaniem, oraz sprawach o unieważnienie kredytów indeksowanych oraz denominowanych.

Kancelarii Natalii Falkowskiej-Wierczewskiej: unieważnienie kredytu frankowego

Skutkiem unieważnienia umowy kredytowej we frankach jest uznanie, że umowa nie obowiązywała od momentu zawarcia. W praktyce oznacza to, że kredytobiorca powinien zwrócić kwotę otrzymaną przy zawarciu umowy, czyli wolną od odsetek czy prowizji. Radca prawny z Kancelarii Natalii Falkowskiej-Wierczewskiej zaznacza, że unieważnienie umowy o kredyt hipoteczny waloryzowanej kursem franka szwajcarskiego skutkuje nieważnością zabezpieczeń spłaty kredytu ze szczególnym uwzględnieniem hipoteki oraz dodatkowych umów dotyczących ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Sposób zwrotu uzyskanych świadczeń zależy od przyjętej przez sąd metody wzajemnych rozliczeń.

Unieważnienie kredytu we frankach – teorie

Teoria salda zakłada, że pieniądze powinny zostać zwrócone przez stronę, która uzyskała większą korzyść. Co za tym idzie, jeżeli kredytobiorca otrzymałby od banku kwotę w wysokości 300 tys. zł, a na dzień wniesienia pozwu spłacił kwotę niższą, np. 250 tys. zł, wówczas sąd może oddalić powództwo. Jak wskazuje radca prawny z Kancelarii Falkowskiej-Wierczewskiej, teoria dwóch kondykcji uwzględnia interesy kredytobiorców. W praktyce, po wniesieniu pozwu, w którym frankowicz żąda zwrotu wszystkich wpłaconych kwot na kilka lat wstecz, i nie zgłoszeniu odrębnego żądania przez bank, sąd powinien uwzględnić powództwo. Podsumowując, unieważnienie kredytu wydaje się korzystnym rozwiązaniem, niemniej kwestią kluczową jest sposób sformułowania pozwu, dlatego warto zdać na doświadczenie jurysty zaznajomionego z procedurami frankowymi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz